Bella Skyway Festival czeka przerwa. Impreza ma się odbywać w interwale, co dwa lata. Władze Torunia pracują obecnie nad alternatywą, która według zapewnień powinna mieć większą skalę niż festiwal światła.
Rok bez Bella Skyway Festival
Na początku października toruńską opinię publiczną obiegła zaskakująca informacja. Na łamach miejskiego miesięcznika traktującego o kulturze, a więc Ikara prezydent Paweł Gulewski poinformował o tym, że od 2025 roku Bella Skyway Festival będzie się odbywał w interwale dwuletnim.
Ten ruch zdaniem magistratu ma doprowadzić do podniesienia jakości artystycznej Festiwalu. - - Będzie więcej czasu na pracę nad warstwą artystyczną. Te pieniądze będą mogły być skumulowane, aby ta co dwuletnia edycja była z pompą. Byłem wśród tłumów spacerujących. Uważam, że ta 15. edycja była bardzo poprawna. Ten Festiwal nie próbował nic udawać, ale nie było tych instalacji powodujących wrażenie, że idziemy w stronę tandety i tuzinkowości. Mimo to nie czułem takiego poziomu emocji, jak powinno to być przy wydarzeniu, które kosztuje nas 2,6 miliona złotych - mówił na początku października prezydent Paweł Gulewski.
Tym samym najbliższa edycja organizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną Bella Skyway Festival odbędzie się w 2026 roku.
Alternatywa
Niemal natychmiast prezydent Gulewski zapowiedział, że w 2025 roku luka po Bella Skyway Festival zostanie zapełniona inną imprezą. Na ten moment magistrat rozważa różne warianty tego, jakie wydarzenie zostanie zorganizowane w Toruniu.
- Mamy kilka pomysłów, które byśmy chcieli zrealizować. Jesteśmy w trakcie rozmów jeśli chodzi o różne wydarzenia. O podobne jeśli chodzi o skalę. Jednakże chcielibyśmy, aby te wydarzenia miały charakter bardziej krajowy niż regionalny. Poza tym Skyway stał się imprezą bardzo regionalną, a chcielibyśmy, aby kolejna impreza, która ma wejść w tym roku, miała taki wymiar przynajmniej krajowy - mówi wiceprezydent Torunia Adam Szponka.
Gdzie miałoby się odbywać to wydarzenie? Tu pojawia się temat nie tylko Starówki, ale również Motoareny, które od lat nie jest wykorzystywana do organizacji pozasportowych przedsięwzięć. - Myślimy o przestrzeni miejskiej, aczkolwiek nie ukrywam, że dostajemy bardzo dużo ofert związanych z imprezami zamkniętymi, dedykowanymi naszej Motoarenie. Wielu organizatorów widzi ogromny potencjał w organizacji imprez masowych, artystycznych właśnie w przestrzeni tego stadionu. Jesteśmy otwarci na rozmowy i na pomysły, bo też widzimy, że ten potencjał Motoareny i tej przestrzeni, która tam się znajduje, jest niewykorzystywany - dostrzega zastępca Pawła Gulewskiego.
Festiwal NADA ma się rozwijać
Jedną z imprez, która w 2024 okazała się prawdziwym hitem w Toruniu był organizowany przez właściciela znanego klubu ENERDE Krzysztofa Kriza Wachowiaka Festiwal NADA. Po raz pierwszy w historii wydarzenie wyszło w plener i festiwalowe koncerty odbyły się przy Centrum Targowym Park na Bydgoskim Przedmieściu.
Na scenie wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki m.in. Mrozu, Daria Zawiałow i Artur Rojek. Wiadomo, że w 2025 roku miasto dalej chce wspierać tę inicjatywę. - Rozmawiamy też Kizem Wachowiakiem na temat Festiwalu NADA. I chcielibyśmy, żeby ten Festiwal wskoczył na kolejny pułap swojego rozwoju, bo widzimy, że wypełnia pewną pustkę w naszym regionie związaną z brakiem takich festiwali muzycznych. Dostrzegamy, że NADA ma ogromny potencjał. Chcielibyśmy, żeby NADA nam konsekwentnie rosła - powiedział Adam Szponka.
Ile Gminę Miasta Toruń kosztował Bella Skyway Festival?
Budżet ubiegłorocznej edycji Bella Skyway Festival wyniósł 2,2 miliona złotych. Co ciekawe, Gmina Miasta Toruń, której podlega odpowiadająca za wydarzenie Toruńska Agenda Kulturalna, nie wyłożyła do tej kwoty ani złotówki, ponieważ wszystkie środki w budżecie pochodzą ze źródeł zewnętrznych.
- W tym roku budżet całego festiwalu to 2,2 miliony złotych. Te środki pochodzą ze środków unijnych i od sponsorów. Ze strony miasta nie ma żadnych kosztów. Przy pierwszej edycji mieliśmy od gminy 600 tysięcy złotych, w ostatnich latach około 100 tysięcy złotych - mówił nam w sierpniu dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk.
Tymczasem w 2024 roku w Bydgoszczy Fundacja Pozytywka po raz drugi zorganizowała Święto Światła „Światłowody”. Ubiegłoroczna edycja odbyła się w dniach 4-5 października na Wyspie Młyńskiej. Dostęp do wszystkich instalacji poza jedną był bezpłatny. Wydarzenie było współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz.