Przejrzystość systemu kredytu konsumenckiego to jeden z celów zmian w prawie. Nie bez znaczenia jest także unijna dyrektywa, która nakłada na państwa Unii Europejskiej dostosowanie prawa do wymogów całej wspólnoty. Kredyty konsumenckie po zmianach mają zagwarantować też kredytobiorcom lepszą ochronę.
Wśród proponowanych w projekcie ustawy zapisów znajduje się między innymi uproszczenie informacji przedumownych, czy obowiązkowe ostrzeżenie przed tym, że zaciągnięcie kredytu wiąże się z kosztami.
Jest już projekt. Co się zmieni?
W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano projekt ustawy o kredycie konsumenckim oraz o zmianie ustawy o prawach konsumenta, którego autorem jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem projektu jest wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy 2023/2225.
W projekcie ustawy znalazł się zapis informujący m.in. o zakazie emisji reklam sugerujących, iż zaciągnięcie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta. Ostrzeżenie o tym, że wzięcie kredytu konsumenckiego wiąże się z kosztami, ma być nie tylko obowiązkowe, ale również wyraźne i czytelne. To nie koniec zmian. Istotne będą maksymalnie dwie pierwsze strony formularza informacyjnego o kredycie. Wprowadzone mają też zostać przypomnienia o prawie do odstąpienia od umowy w przypadku, gdy informacje przedumowne przekazywane są konsumentowi w terminie krótszym niż dzień przed zawarciem umowy.
Co jeszcze ulegnie zmianom? Banki będą miały obowiązek przekazywania konsumentom odpowiednich, dodatkowych wyjaśnień przed zawarciem umowy, które umożliwią konsumentowi ocenę (ma to wykluczyć branie kredytu niedopasowanego do potrzeb i sytuacji finansowej), zakazać domyślnego i wstępnego zaznaczania pól na umowie i odciążyć konsumenta z obowiązku pamiętania o ich ręcznym odznaczaniu. Ponadto bez wyraźnej zgody konsumenta kredytodawca nie będzie mógł:
- zawierać umowy o kredyt konsumencki (brak możliwości udzielenia niezamówionego kredytu),
- doprecyzować kwestii badania zdolności kredytowej,
- dopuszczać możliwości zażądania i uzyskania od kredytodawcy jasnego i zrozumiałego wyjaśnienia oceny zdolności kredytowej.
W planach projektu jest również określenie skutków uchybienia obowiązkom kredytodawcy, zasady prowadzenia działalności przez instytucje pożyczkowe, zasady funkcjonowania rejestru tych instytucji oraz przepisy karne. Mają one być stosowane w związku z uchybianiem obowiązkom określonym w projektowanej ustawie.
Zmiany w prawie mają zostać przyjęte już w II kwartale tego roku.