Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego sp. z o.o. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz uzyskała europejską dotację na realizację projektu "Regionalne Marki na Eksport". Jego celem jest promocja marek regionalnych, internacjonalizacja działalności MŚP z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego oraz systemowa koordynacja promocji MŚP na rynkach międzynarodowych. Projekt potrwa do maja 2027 roku.
Założenia projektu
Projekcie ma doprowadzić do rozwoju działalności eksportowej MŚP z województwa kujawsko-pomorskiego. Powstanie Eksportowy Punkt Informacyjny, gdzie przedsiębiorcy uzyskają informacje na temat zagranicznych rynków zbytu i wydarzeń targowo-wystawienniczych lub konferencji za granicą. Informacje pozyskiwać będą m.in. przedstawicieli Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz podczas ich wizyt w polskich ambasadach lub konsulatach. W ramach projektu organizowane będą także misje gospodarcze dla MŚP powiązane z udziałem w wydarzeniach targowo-wystawienniczych. MŚP będą miały także możliwość zdobycia lub poszerzenia swojej wiedzy eksportowej podczas organizowanych konferencji, gdzie przekazywane będą informacje i wskazówki eksportowe uzyskane przez przedstawicieli Stowarzyszenia. W projekcie zakłada się także działania promocyjne marek regionalnych MŚP z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego.
Cel projektu
Celem "Regionalnych Marek na Eksport" jest zwiększenie rozpoznawalności i pozytywnego wizerunku MŚP pochodzących z regionu kujawsko-pomorskiego, w szczególności z obszaru Metropolii Bydgoskiej lub związanych z Rejestrem Instytucji Szkoleniowych (RIS). Promocyjne marek regionalnych ma na celu wspieranie lokalnych przedsiębiorstw oraz kreowanie atrakcyjnego obrazu regionu jako miejsca produkcyjnego, innowacyjnego, kulturowego czy turystycznego. Promocja regionalnej gospodarki na arenie międzynarodowej umożliwi wymianę know-how, technologii i najlepszych praktyk oraz zwiększy atrakcyjność regionu dla zagranicznych inwestorów. Przyczyni się to do napływu zagranicznych inwestycji, które mogą wspomóc rozwój infrastruktury, tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy. Celem jest również budowanie pozytywnego wizerunku województwa kujawsko-pomorskiego jako miejsca o silnym przemysłowym, kulturalnym, turystycznym czy technologicznym potencjale, co przyniesie wiele korzyści zarówno dla samych firm, jak i dla regionu jako całości.
Wartość projektu to 2.792.104,08 zł, a wysokość wkładu z Funduszy Europejskich - 1.999.999,20 zł.