Nadal negatywne nastroje w regionalnym biznesie, jednak przedsiębiorcy nie planują zwolnień. GUS zapytał kujawsko-pomorskich przedsiębiorców o ich oceny i oczekiwania dotyczące gospodarki

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
smutny pan
Fot. 123rf

W grudniu 2024 r. w większości badanych przez GUS obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego są niekorzystne. Choć jest jeden wyjątek.

 

Nadal utrzymuje się negatywna tendencja. W grudniu 2024 r. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców były niekorzystne. Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panowały wśród przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym. Bardziej negatywnie niż w listopadzie oceniali sytuację gospodarczą przedstawiciele budownictwo. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego, transportu i gospodarki magazynowej, a także zakwaterowania i gastronomii wyrażali niekorzystne opinie, jednak na poziomie zbliżonym do tego z ubiegłego miesiąca. Podobnie jak miesiąc wcześniej jedynie jednostki zajmujące się informacją i komunikacją formułowały korzystne opinie, ale na poziomie niższym niż w listopadzie 2024.

 

Zwolnienia i podwyżki

GUS zapytał także przedsiębiorców branż przemysłowych, budowlanych, handlowych i usługowych o zatrudnienie i poziom płac w ich firmach. Pozytywne informacje dotyczą zatrudnienie, gdyż w zdecydowanej większości pracodawcy nie przewidują zwolnień. Zarówno w przypadku pracowników relatywnie trudnych do zastąpienie, jak i relatywnie łatwych mogą oni nie martwić się o pracę. Zapytani o czynniki, które mogą wpłynąć na poziom wynagrodzenia pracowników w najbliższych trzech miesiącach, przede wszystkim wskazali na sytuację finansową firmy oraz na utrzymanie realnej wartości pensji z powodu inflacji. Nawet połowa przedsiębiorców nie odpowiedziała, że na wypłaty w ich firmach będzie mieć wpływ utrzymanie konkurencyjnych płac.

 

Źródło danych GUS.