To był rok! Wielkiej i w wielu wypadkach niespodziewanej zmiany warty w samorządach, rok pełnych emocji dyskusji o miejscu regionu w strategicznych koncepcjach rozwoju kraju, ale też pospolitego ruszenia na pomoc powodzianom z południa Polski. Sporo się działo interesującego nie tylko w polityce, ale też w kulturze, czy szczególnie nas interesującej sferze gospodarki.
Dla amatorów podsumowań mamy nasz absolutnie subiektywny przegląd wydarzeń w województwie kończącego się dziś roku. Wybraliśmy te, które mają szczególne znaczenie, które istotnie wpływać będą na to, co przyniesienie nam nowym 2025 rok., ale też te, które budziły duże emocje.
Styczeń
- 17 stycznia. Zapowiedź lotów z bydgoskiego lotniska na Majorkę. Wszystko przez rozwój rejsów czarterowych. Dobrych informacji o lotniczych połączeniach z regionu było w tym roku więcej.
- 18 stycznia. Spółka Rafako, budującą siedzibę muzeum "Pamięć i Tożsamość", odstępuje od umowy z fundacją Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. W komunikacie prasowym wskazuje na "Całkowity brak współdziałania, a wręcz utrudnianie przez inwestora wykonania umowy oraz ugody". W grudniu sąd ogłosił upadłość spółki.
- 24 stycznia. Wiecha nad Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Nowy gmach będzie się składał łącznie z blisko 640 pomieszczeń. Zakończenie budowy planowane jest na rok 2026.
Luty
- 8 lutego. W bydgoskim Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Antoniego Jurasza otwarto Klinikę Kardiochirurgii. Modernizacja kliniki była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
- 16 lutego. W Bydgoszczy powstanie centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina. Decyzję ogłosił szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.
- 19 lutego. To kolejny dzień ogólnokrajowego protestu rolników m.in. przeciwko niekontrolowanemu napływowi zboża z Ukrainy. Blokady także na kujawsko-pomorskich drogach.
Marzec
- 21 marca. Po prawie dwóch dekadach problemów z realizacją Toruńskiej Karty Miejskiej jest wreszcie wykonawca tego rozwiązania: firma Mera Systemy.
- 27 marca. W Toruniu kończy się jedna z najważniejszych konferencji gospodarczych w Polsce, a na pewno - w województwie kujawsko-pomorskim: Welconomy 2024.
Kwiecień
- 1 kwietnia. Otwarty zostaje pierwszy z dwóch pawilonów na odnowionym Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Jedni przebudowę chwalą, inni mocno ją krytykują.
- 2 kwietnia. Wmurowanie kamienia węgielnego na placu budowy IV kręgu Opery Nova. Koszt inwestycji: ponad 170 mln złotych.
- 7 kwietnia. Pierwsza tura wyborów samorządowych. W kujawsko-pomorskim sejmiku zwycięża Koalicja Obywatelska. Z miast prezydenckich, w Bydgoszczy i Grudziądzu wygrywają dotychczasowi prezydencki – Rafał Bruski i Maciej Glamowski, w pozostałych miastach zmiany. Po drugiej turze prezydentami zostają: Paweł Gulewski (Torun), Krzysztof Kukucki (Włocławek) i Arkadiusz Fajok (Inowrocław).
Maj
- 1 maja. 20 lat Polski w Unii Europejskiej. W regionie świętowano już od kwietnia. Wiele spotkań, konferencji, koncertów i rocznicowych wydarzeń.
- 6 maja. Pierwsza sesja nowej kadencji kujawsko-pomorskiego sejmiku. Elżbieta Piniewska pierwszą przewodniczącą w historii kujawsko-pomorskiego sejmiku wybraną przez 100 procent radnych.
- 9 maja. Wybory władz województwa. Piotr Całbecki (KO) zostaje marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego na kolejną kadencję. Do zarządu województwa wchodzą wicemarszałkowie Zbigniew Ostrowski (KO) oraz Aneta Jędrzejewska (TD) oraz Dariusz Kurzawa (TD) i Marek Wojtkowski (KO).
- 14 maja. 30 lat Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Przy okazji jubileuszu Centrum wzbogaciło się o nowoczesną pracowni, w której znalazł się sprzęt pozwalający na jeszcze dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych.
- 20 maja. 26. już raz „Rzeczpospolita” publikuje listę 500 największych polskich firm - według wielkości przychodów ze sprzedaży w poprzednim roku. Nasz region reprezentuje 19 spółek, w tym 7 z Torunia, 4 z Bydgoszczy i 3 z Włocławka.
Czerwiec
- 1 czerwca. Kolejne Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Najważniejsze punkty programu to koncerty we wszystkich pięciu największych miastach.
- 9 czerwca. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wygrywa je Koalicja Obywatelska – minimalnie w kraju i wyraźnie w regionie. W naszym województwie europosłami zostają Krzysztof Brejza (KO) i Kosma Złotowski (PiS).
- 22-23 czerwca. Mszą, piknikiem, tańcami, terenowym rajdem rowerowym, historycznymi inscenizacjami - z udziałem samego króla Władysława Jagiełły- mieszkańcy Fordonu, dziś największej dzielnicy Bydgoszczy, a przez kilkaset lat samodzielnego miasta, świętowali 600-lecie jego lokacji.
- 22 czerwca. Pierwszy kurs pociągu „Rybitwa” z Torunia przez Bydgoszcz do Kołobrzegu. Wakacyjne kursy okazały się strzałem w dziesiątką.
- 27 czerwca. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy apeluje, żeby w "Koncepcji Rozwoju Kraju 2050” Bydgoszcz - a także Toruń - wpisać jako ośrodki metropolitarne o znaczeniu krajowym. Początek gorącej dyskusji o pozycji regionu w KRK2050.
Lipiec
- 21 lipca. Stanisław Pawlak (Lewica), były radny do sejmiku, pewnie wygrywa wyboru do Senatu. W kilkunastu samorządach regionu odbywają się wybory uzupełniające do rad gmin.
- 23-24 lipca. Mimo wakacji w kadrach ruch: stanowisko traci szef Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu, związany z Suwerenną Polską, Ireneusz Stachowiak. Izabela Brzostowska zostaje nowym Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
- 31 lipca. Czwórka podwójna mężczyzn sięgnęła po brąz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W składzie biało-czerwonych znaleźli się aż trzej wioślarze z kujawsko-pomorskiego - Mirosław Ziętarski, Fabian Barański i Mateusz Biskup.
Sierpień
- 11 sierpnia. Pierwszy dzień Festiwalu Wisły. Festiwalowe imprezy odbywają się we Włocławku, Toruniu i po raz pierwszy także w Bydgoszczy.
- 20-24 sierpnia. Jubileuszowa,15. edycja festiwalu Bella Skyway Festival. Kolejny festiwal - za dwa lata.
Wrzesień
- 10 września. Kongres Dialogu w Toruniu poświęcony m.in. partycypacji społecznej i większemu uspołecznieniu władzy samorządowej.
- 15 września. Woda zalewa Głuchołazy - jedną z miejscowości najciężej dotkniętą tegoroczną powodzią. W całym regionie organizowane są akcje pomocy dla terenów dotkniętych kataklizmem.
- 24 września. Na berlińskim targach kolejowych Innotrans 2024 bydgoska Pesa i hiszpański koncern Talgo podpisują umowę w współpracy przy konstrukcji kolei dużych prędkości.
- 25 września. Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej na spotkania w Urzędzie Marszałkowskim informuje, że region ma już podpisane umowy na 120 mln z KPO.
- 27 września. Spotkanie u wojewody Michała Sztybla z udziałem samorządów i GDDKiA w sprawie budowy S10 między Bydgoszczą a Toruniem – jedno z wielu działań na rzecz tej inwestycji.
Październik
- 4 października. Komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczący weryfikacji realnych kosztów i "instytucjonalno-społecznej potrzeby" realizacji drugiej części inwestycji Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Duże emocje wokół tej sprawy.
- 4-9 października. Odkrycie przypadków ASF w powiecie grudziądzkim i chełmińskim.
- 13 października. Premiera kręconego m.in. w Toruniu i zbierającego dobre recenzje filmu „Sezony” w reżyserii Michała Grzybowskiego – jedna z produkcji realizowanych ze wsparciem samorządu województwa.
- 17 października. W Grudziądzu otwarty zostaje nowoczesny i rzeczywiście imponujący Inkubator Przedsiębiorczości.
- 21 października. Samorząd województwa podpisuje umowę z KP PLK o reaktywacji połączenia kolejowego Ciechocinek - Aleksandrów Kujawski.
Listopad
- 12 listopada. Otwarcie nowego Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Dyspozytorni Medycznej w Bydgoszczy.
- 13-15 listopada. XXX Kongres Uzdrowisk Polskich w Ciechocinku.
- 16 listopada. GDDKiA przekazuje plac budowy pierwszemu z wykonawców przyszłej trasy S10 Bydgoszcz - Toruń.
Grudzień
- 9 grudnia. Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim dotyczące idei budowy jachtu "Dar Kujaw i Pomorza" przez samorząd województwa. Pomysł budzi biegunowo różne opinie.
- 15 grudnia. Uruchomione zostaje połączenia kolejowego z Gdańska przez Bydgoszcz do czeskiej Pragi.
- 16 grudnia. Po burzliwych obradach sejmik uchwala budżet województwa. Pierwszy raz przekroczona zostaje kwota ponad 2 miliardów po stronie wydatków.
CZYTAJ WIĘCEJ: