W województwie kujawsko-Pomorskiem działa osiemnaście lokalnych partnerstw samorządowych, które zawiązały się na potrzeby realizacji strategii rozwojowych obszarów funkcjonalnych największych miast regionu (MOF/ZIT) oraz pozostałych obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT). Jesienią ubiegłego roku samorząd województwa podpisał osiemnaście porozumień gwarantujących im stosowną pulę środków.
By omówić lokalne projekty rozwojowe objęte mechanizmem marszałkowskiej polityki terytorialnej, z lokalnymi samorządowcami powiatów toruńskiego i wąbrzeskiego spotkał się dzisiaj (8 listopada) marszałek Piotr Całbecki. W spotkaniach w starostwach powiatowych w Toruniu i Wąbrzeźnie uczestniczyli m.in. starostowie Mirosław Graczyk i Krzysztof Maćkiewicz.
– Przyjęta przez samorząd województwa polityka terytorialna, która jest podstawą wdrażania naszego programu regionalnego obecnej perspektywy, ma to do siebie, że to lokalne środowiska wskazują ważne dla nich przedsięwzięcia do realizacji - powiedział Piotr Całbecki. - Na obecnym poziomie rozwoju bardzo ważne są bowiem te priorytety, które w sferze inwestycyjnej i w sferze przedsięwzięć społecznych wyznaczają sobie społeczności miejskie, powiatowe i gminne.
Powiat toruński należy do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT). Najważniejszymi przedsięwzięcia w powiecie toruńskim sfinansowanymi w ramach programu regionalnego perspektywy 2014-2023 były modernizacja infrastruktury kolejowej, rozbudowa spójnej sieci ścieżek rowerowych i inwestycje w kapitał społeczny. Powstały m.in. nowy żłobek w Czarnowie i przedszkole w Małej Nieszawce.
Powiat wąbrzeski jest objęty OPPT (Obszarem Prowadzenia Polityki Terytorialnej) Wąbrzeźna. Wśród najważniejszych inwestycji 2014-2023 w powiecie wąbrzeskim są m.in. modernizacja oddziału wewnętrznego i poradni chirurgicznej w szpitalu powiatowym oraz doposażenie lecznicy w nowoczesny sprzęt.
W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.