W województwie kujawsko-pomorskim dotychczas nadano numer pesel 31 tys. obywateli Ukrainy. Od 1 września zmieniają się zasady dotyczące jego przyznawania. O czym należy pamiętać?
Nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza istotne zmiany dla obywateli Ukrainy. 1 września br. wchodzą w życie przepisy dotyczące nadawania numeru PESEL. Zmiany dotyczą:
- Obniżenia wieku osób, od których pobierane są odciski palców do 6. roku życia.
- Konieczność uzupełnienia, w dowolnym organie gminy, odcisków placów oraz wzoru podpisu (w przypadku ich braku w Rejestrze Obywateli Ukrainy) od osób, które ukończyły 12. rok życia.
- Potwierdzania tożsamości wyłącznie w oparciu o ważny dokument paszportowy.
W powiatowych urzędach pracy na Kujawach i Pomorzu zarejestrowało się od początku roku 646 obywateli Ukrainy. Ponad 80 proc. to kobiety. Większość to osoby w wieku od 25 do 44 lat.
Przypomnijmy, że od 1 lipca 2024 r. wprowadzono: zobowiązanie obywateli Ukrainy do potwierdzenia swojej tożsamości w dowolnym organie gminy w terminie 60 dni od daty wydania dokumentu podróży w przypadku, gdy numer PESEL nadany był w oparciu o inny dokument niż ważny dokument podróży.