Metropolia Bydgoszcz stawia na młode pokolenie. Nowy żłobek w Bydgoszczy i szkoła w Niemczu

Puls Dnia
Biznes Region
chłopiec uczeń z tornistrem
Fot. 123rf

Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy i rządowego programu Aktywny Maluch powstanie nowy żłobek na Bartodziejach w Bydgoszczy. Na szkołę w Niemczu gmina Osielsko przeznacza 40 mln z własnych środków, ale szuka też finansowania zewnętrznego.

 

Nowy żłobek na Bartodziejach w Bydgoszczy

Bydgoszcz otrzymała największe w województwie kujawsko-pomorskim dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy na budowę i utrzymanie żłobków. Za 12,7 mln złotych zostanie wybudowany nowy żłobek na Bartodziejach. Kolejne 5,4 mln zł w ciągu trzech lat to pieniądze na utrzymanie placówek.

- Lwia część to pieniądze z KPO i niewielka część z budżetu państwa – mówi wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. - Zadanie realizowane będzie w ramach rządowego programu Aktywny Maluch.

O Programie Aktywny Maluch, którego celem jest finansowanie i wspomaganie budowy nowych oraz renowacji już istniejących żłobków, a także pomoc w ich utrzymaniu, pisaliśmy TUTAJ.

Nowy żłobek sfinansowany z KPO ma zostać oddany do użytku w połowie 2026 roku. Lokalizacja na Bartodziejach została dokładnie przeanalizowana. W tym rejonie jest najwięcej osób oczekujących na miejsce. Żłobek przy Gajowej będzie wyposażony w najbardziej nowoczesne rozwiązania budowlane. Będzie obiektem bezemisyjnym. Znajdą się w nim m.in. sale do integracji sensorycznej i nowatorski plac zabaw.


Przetarg na budowę nowej szkoły w Niemczu

Gmina Osielsko ogłosiła przetarg na budowę szkoły przy ul. Matejki. Uczęszczać ma do niej w sumie 650 uczniów: 250 w klasach I-III i 400 uczniów IV-VIII. Pracować ma tam 50 nauczycieli oraz 10 innych pracowników.

Powierzchnia zabudowy obiektu prawie 7 tys. metrów kwadratowych. Placówka została zaprojektowana jako budynek dwukondygnacyjny. Zachodnia część to klasy I-III, kuchnia, jadalnia i świetlica. Wschodnia - klasy IV-VIII oraz biblioteka i czytelnię. W części północnej budynku będzie sala gimnastyczna z szatniami oraz pomieszczenia techniczne. W centralnej strefie znajdą się wejścia i szatnie oraz schody na piętro. Ważnym elementem będą wyjścia z każdej klasy na parterze do ogródka.

Przewidziano w planach drogę dojazdową z punktem kiss & ride, ścieżkę rowerową, chodniki, parking, bieżnię, ogrody deszczowe i zieleń.

Lokalizacja pozwoli na uczęszczanie do szkoły uczniów z Niemcza i Osielska. Do czasu wybudowania nowego budynku uczniowie będą korzystać z tymczasowej szkoły modułowej.

Oferty można składać do 4 października 2024 roku. Szkoła ma zacząć funkcjonować od 1 września 2026 roku. Koszt inwestycji poznany będzie po otwarciu kopert z ofertami.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: