Będzie łatwiej ze zdobyciem świadczenia przez sołtysów. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Region Raport
Biznes Ludzie
tabliczka słtys
Fot. Wikimedia

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ułatwiająca otrzymanie świadczenia dla sołtysów. Nowe przepisy pozwolą sołtysom uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji. Łatwiejsze będzie także udowodnienie, że faktycznie pełniło się tę funkcję. Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Do tej pory świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez osiem lat oraz osiągnęły wiek emerytalny. Gdy wnioskodawca nie był w stanie złożyć zaświadczenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, mógł zastąpić je pisemnym oświadczeniem potwierdzonym przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie.

Nowe przepisy skracają liczbę lat pełnienia funkcji sołtysa do siedmiu i to niezależnie od liczby kadencji. Zmniejszono także wymaganą liczbę świadków pełnienia funkcji sołtysa do trzech. Zmiana ułatwi przeprowadzenie postępowania dowodowego, w przypadku, gdy wnioskodawca nie będzie dysponował dokumentami potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa.

Nie będzie konieczne ponowne składanie wniosku, jeżeli jest złożony, ale jeszcze nierozpatrzony. Wcześniejsze wnioski będą rozpatrywane zgodnie z nowymi przepisami.

Świadczenie dla sołtysów nie będzie obniżać świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Ile zarabia sołtys? Sprawdziliśmy to w dwudziestu kujawsko-pomorskich gminach.