Za nami kolejna edycja Festiwalu Wisły, który nawiązuje do największej tego imprezy rzecznej na świecie - Festiwalu Loary. Pierwsze łodzie na królowej polskich rzek pojawiły się 11 sierpnia we Włocławku, po drodze zawitały do Torunia, a huczne zakończenie imprezy zaplanowano w Bydgoszczy. Tam jeszcze dziś i jutro (16-17.08) na uczestników czeka moc atrakcji.
Podczas festiwalu uczestnicy wydarzenia mogą zobaczyć na rzece drewniane jednostki, repliki dawnych statków pływających po Wiśle, gdy ta w XVI wieku uchodziła za największy trakt handlowy Europy. Na Wiśle w kujawsko-pomorskiem pojawiły się m.in. szkuty, byki, galary, łyżwy, baty, lejtaki, łodygi, nasuty i szereg innych odmian tradycyjnych jednostek. Uczestnicy imprezy mogli na Bulwarze Filadelfijskim skorzystać z oferty wielu stoisk, prezentujących nadwiślańskie produkty, smaki oraz rzemiosło. Ponadto przez dwa dni w Toruniu obywały się darmowe rejsy tradycyjnymi statkami rzecznymi oraz rejsy tematyczne - poświęcone wiślanej poezji i pieśni, dziedzictwu Mikołaja Kopernika i jego związkom z Wisłą, a także tradycjom flisackim i hanzeatyckim.
Ostatnie dni w Fordonie
Wyjątkowe łodzie można będzie zobaczyć w trakcie ósmej edycji festiwalu jeszcze przez dwa dni w Bydgoszczy. Uczestnicy wydarzenia zawitają tam 16 i 17 sierpnia.
- W zeszłym roku stary Fordon oczarował uczestników, niektórzy przy okazji festiwalu odkryli to miejsce. W tym roku będziemy eksponować związane właśnie z Fordonem pozostałości kultury żydowskiej. Chcemy to pokazać na wiele sposobów, będą koncerty w synagodze, będą zespoły klezmerskie, muzykowanie na wodzie – mówił Marcin Karasiński, jeden z organizatorów festiwalu.
Festiwal Wisły w Bydgoszczy rozpocznie się w piątek (16.08) o godz. 18. Z kolei już od 18.30 zaplanowano serię wydarzeń ściśle związanych z Wisłą i jej historią. Uczestnicy imprezy będą mogli zwiedzić statki i łodzie oraz odbyć rejsy jednostką Copernicus, podczas których Damian Rączka opowie między innymi o Maurycym Fajansie i roli wody w żydowskich zwyczajach. Natomiast pasjonaci fotografii będą mogli odkryć jej tajniki z Maksymilianem Rigamontim.
Ponadto jeszcze dziś (16.08) podczas Festiwalu Wisły jego uczestnicy wysłuchają opowieści, w ramach rejsu „Rita i inne”, o więzieniu w Fordonie i jego znanych pensjonariuszkach. Wieczór umyli koncert zespołu Sztetl oraz opowieść „Sztetl Fordon” połączona z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów. Sobota to dalszy ciąg imprez i biesiadowania wraz z flisakami, a o godz. 20.30 nastąpi kulminacyjny moment w postaci parady, połączonej ze spektaklem światło-woda-dźwięk, wszystkich statków biorących udział w Festiwalu Wisły.
Organizatorem Festiwalu jest Nadwiślańska Organizacja Turystyczna, a partnerem wydarzenia - samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
- Z Bydgoszczy już nie tylko do Egiptu
- Będzie łatwiej zdobyć świadczenie dla sołtysów
- Sezon turystyczny w regionie udany