W lipcu nastroje wśród kujawsko-pomorskich przedsiębiorców dotyczące koniunktury gospodarczej są negatywne. Wszyscy przewidują wzrost cen. Główny Urząd Statystyczny opublikował nowy raport

Region Raport
Biznes Opinie
smutny biznesmen
Fot. 123rf

W większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są negatywne. Kujawsko-pomorscy przedsiębiorcy przewidują także wzrost cen.

Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panują wśród przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym, pomimo że wzrost sprzedaży w czerwcu wyniósł ponad 26 proc. w porównaniu do maja. Największy spadek ogólnego klimatu koniunktury zarejestrowano w sekcji transport i gospodarka magazynowa. Bardziej negatywnie niż w czerwcu br. oceniają koniunkturę także przedsiębiorcy działający w przetwórstwie przemysłowym, pomimo że wzrost produkcji sprzedanej w czerwcu wyniósł 9 proc. w porównaniu do maja. W budownictwie opinie są pesymistyczne, ale na poziomie zbliżonym do tego z poprzedniego miesiąca. Mimo utrzymanych niekorzystnych ocen największą poprawę zaobserwowano w zakwaterowaniu i gastronomii oraz w handlu hurtowym. Tutaj oceny koniunktury są pozytywne. Również podmioty zajmujące się informacją i komunikacją formułują korzystne oceny koniunktury, choć na poziomie zbliżonym do tego notowanego w czerwcu.

 

Czy czeka nas wzrost cen?

Ankietowani przedsiębiorcy zostali zapytani o kształtowanie się cen usług, materiałów, surowców wykorzystywanych przez nich w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zdecydowana większość prowadzących firmy przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu detalicznego i usług odpowiedziała, że wzrosną w krótkim okresie (1-3 miesięcy). Jedynie handlowcy hurtowi stwierdzili, że ceny ustabilizują się.

Według przedsiębiorców głównymi czynnikami powodującymi wzrost kosztów funkcjonowania firmy są: ceny energii i paliw oraz koszty zatrudnienia.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: