Trasa S5. Miasto oraz gmina Grudziądz porozumiały się w sprawie wariantów przebiegu

Puls Dnia
Region Raport
t
Fot. GDDKiA

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz wójt gminy Grudziądz, Andrzej Rodziewicz we wspólnym piśmie do katowickiej  firmy Trakt, która projektuje odcinek S5 między Nowymi Marzami i Wirwajdami, uznali, że zarówno dla Grudziądza, jaki i dla okalającej miasto gminy Grudziądz najkorzystniejsze będzie wytyczenie przyszłego przebiegu S5 zgodnie z wariantami W1A lub W3.


„Ekspresówka” S5 biegnąca z Wrocławia przez: Leszno, Poznań, Bydgoszcz, Świecie, w Nowych Marzach przecinająca się z autostradą A1 a w Ostródzie z S7 (trójmiasto-Warszawa-Radom-Kielce-Kraków) powstaje etapami, z których zresztą całkiem sporo zostało oddanych do użytku. Już dziś przejechać można z Wrocławia do Poznania i od Poznania przez Bydgoszcz do Nowych Marz. 

Gorzej jest z północnym przebiegiem trasy. Wciąż brakuje  odcinka od Wirwajd na terenie  warmińsko-mazurskiego do węzła Nowe Marzy, biegnącego przez teren urbanistycznie dość skomplikowany, bo obejmujący przejście przez Wisłę i tereny aglomeracji grudziądzkiej.  


Prace projektowe wciąż trwają. Zajmująca się tym zadaniem firma Trakt przygotował rozwiązania wariantowe, różniące się przede wszystkim miejscem podwiązania S5 do A1. W kierunku północno-wschodnim, czyli na Mazury, S5 biec będzie od Nowych Marz przechodzącym przez Wisłę odcinkiem A1 i następnie pod Grudziądzem, już na prawym brzegu królowej polskich rzeki, odbijać będzie na wschód, w strone Ostródy i Olsztyna. Ale gdzie dokładnie? I to właśnie do ustalenia.         
 

  • wariant  W1A biegnie najbardziej na południe, od A1 odchodzi mniej - więcej na wysokości wsi Sarnowo i dalej na wschód przez Dębieniec, Fijewo i Gołębiewko.
     
  • z kolei W2 łączy się z A1 najbardziej na północ, najbliżej Grudziądza i biegnie na północ od W1A
     
  • W3 z podwariantem W3B odchodzi od A1 po środku, mniej-więcej na wysokości miejscowości Wałdowo Szlacheckie.
     
  • wszystkie warianty przebiegu schodzą się ze sobą na północ od Jabłonowa Pomorskiego.  
     

Dla Grudziądza – jak informuje pismo samorządowców – najkorzystniejszy byłby wariant W2, z węzłem na A1 najbliżej położonym Grudziądza i najlepiej komunikujący z grudziądzkimi  terenami inwestycyjnymi. Jednak dla mieszkańców gminy Grudziądz to rozwiązanie jest nie do przyjęcia, bo wiąże się z koniecznością przeprowadzenia licznych wyburzeń. 

Stąd  miasto, jak i gmina Grudziądz  wspólnie rekomendują wybór wariantu W1A lub W3. Grudziądzcy samorządowcy wnioskują jednocześnie o rozbudowę DW534, łączącej Grudziądz z Radzyniem Chełmińskim oraz o budowę łącznika komunikującego DK55 (Nowy Dwór Gdański – Kwidzyn-Grudziądz – Stolno) bezpośrednio z autostradą A1. 


To oczywiście niejedyne stanowisko samorządów w sprawie przebiegu S5 w naszym województwie. Po przeprowadzonych konsultacjach, projektanci trasy wprowadzili korekty m.in. na wnioski mieszkańców gmin: Świecie nad Osą, Radzyń Chełmiński, Gruta i Grudziądz; mieszkańców i władz gminy Jabłonowo Pomorskie wnioskujących o przesunięcie S5 poza teren gminy  i mieszkańców oraz władz Radzynia Chełmińskiego wnioskujących o przesunięcie  W1A na północ.  


Według obecnych założeń prace przygotowawcze zakończyć się mają w roku 2028 a cały odcinek ma być gotowy do 2032 roku.