Szpital miejski w Toruniu ma nową pracownię. Leczyć się tu będą osoby z całego województwa

Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Wojtek Szabelski/UMT

Dziś (22.07) w toruńskim Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika uroczyście otwarto nową Pracownię Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej. Koszt przebudowy pomieszczeń, a następnie ich wyposażenia wyniósł 6 milionów złotych. 

 

Inwestycja powstała z myślą o starzejącym się polskim społeczeństwie. To właśnie u osób w wieku senioralnym powstają różnego rodzaju zaburzenia rytmu serca, które należy leczyć m.in. za pomocą zabiegów ablacji i wszczeczpień urządzeń implantowanych tj. kardiowertery-defibrylatory oraz stymulatory resynchronizujące. Dzięki nowowybudowanej pracowni szpital miejski zyska szybsze możliwości diagnozy chorych w zakresie zaburzeń rytmu serca. 

 - Cieszę się, że ten nowocześnie wyposażony zakład służyć będzie mieszkańcom Torunia i całego regionu. Jest to inwestycja z pełnym potencjałem i jednocześnie najlepiej wydane środki, bo dotyczą naszego zdrowia. Cieszę się, że kierownictwo szpitala stawia na poważne kroki inwestycyjne, które sukcesywnie zwiększają ofertę leczenia – mówił podczas uroczystości Paweł Gulewski, prezydent Torunia. 

Pomieszczenie Pracowni Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej powstało na trzecim piętrze szpitala miejskiego przy ul. Batorego w Toruniu. Tuż obok niej znajduje się Oddział Kardiologii i Intensywnej Terapii Medycznej. Przebudowa pomieszczeń pod nową pracownię objęła m.in. wyburzenie ścian w dotychczasowych salach dla pacjentów, założenie nowych instalacji tj. elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz przeciwpożarowa. 

- Serce i mózg to dwa najważniejsze narządy w ciele człowieka – serce to silnik, a mózg – komputer, jednostka centralna. Chcemy w nowo otwartej pracowni naprawiać oba te narządy. Nadal choroby krążenia stanowią główną przyczynę zgonów, jeżeli chodzi o Polskę i Zachód. Już teraz robimy kilka rodzajów różnych zabiegów w obszarze kardiologii interwencyjnej, elektroterapii i elektrofizjologii. Dzięki tej pracowni mamy nadzieję nie tylko zwiększyć ich liczbę, ale także dodać nowe procedury w kontekście mapy potrzeb zdrowotnych. To co będzie nowością, to radiologia zabiegowa, która otwiera nowe możliwości leczenia chorób naczyniowych mózgu – wyjaśnił dr Sergiusz Sowiński, p.o. dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: