Wczoraj (11.06) w gdańskim Teatrze Wybrzeże miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pięciu województw na rzecz rozwoju polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. Jednym z jego sygnatariuszy był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego - Piotr Całbecki.
Ponad 600-kilometrowy fragment drogi wodnej E70 przebiega przez województwo: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie oraz lubuskie. Dodajmy, że międzynarodowa droga wodna łączy Rotterdam w Holandii poprzez berliński węzeł dróg wodnych śródlądowych i północną Polskę z Kłajpedą i z systemem drogi wodnej Niemna. Na terenie Polski przebiega ona od zachodu Odrą, Notecią, Kanałem Bydgoskim, dalej poprzez Bydgoski Węzeł Wodny i Brdę, gdzie łączy się z Międzynarodową Drogą Wodną E40 (relacji Morze Bałtyckie – Morze Czarne) i dalej Wisłą i płynie przez Nogat, Szkarpawę do Zalewu Wiślanego.
Dalszy rozwój drogi wodnej
- Żegluga śródlądowa to obecnie najbardziej przyjazny środowisku model transportu towarów, dlatego MDW E70 traktujemy strategicznie i dostrzegamy jej wieloaspektowe, przyrodnicze i gospodarcze znaczenie – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego - Podpisany list jest kolejnym krokiem na drodze do ożywienia żeglugi śródlądowej. Jestem przekonany, że dzięki międzyregionalnej współpracy polski odcinek MDW E70 stanie się w przyszłości ważną arterią transportową, komunikacyjną i turystyczną łączącą zachodnią i wschodnią Europę.
Pod listem intencyjnym podpisali się oprócz Piotra Całbeckiego także sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Arkadiusz Marchewka, zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Mateusz Balcerowicz oraz przedstawiciele samorządów województw, przez które przebiega E70: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Robert Turlej.
Przypomnijmy, że inicjatywa rewitalizacji i przywróceniu funkcji żeglownych na drodze wodnej E70 powstała w 2006 roku. Dotychczas udało się zrealizować wiele projektów, które poprawiły znacznie stan infrastruktury wodnej m.in. zmodernizowano nabrzeża i zbudowano nowoczesne przystanie.
Czytaj także: