Zanieczyszczenie hałasem jest jednym z głównych zjawisk środowiskowych wpływających na zdrowie i dobrostan milionów Europejczyków. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) co najmniej 20 proc. ludności Europy jest narażona na długotrwałe działanie hałasu szkodliwego dla zdrowia. Kujawsko-pomorskie duże miasta na dalekich miejscach listy najgłośniejszych miast: Bydgoszcz - 11, Włocławek - 20, a Toruń - 33. Ciszej niż w Toruniu tylko w Dąbrowie Górniczej i Olsztynie.
W 2021 r. zostały w Polsce opracowane strategiczne mapy hałasu, które obrazują stan akustyczny w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Pozwoliło to m.in. oszacować liczbę ludności narażonej na hałas drogowy, szynowy, przemysłowy i lotniczy, którego dopuszczalne poziomy zostały przekroczone.
W Polsce narażenie ludności na hałas jest monitorowane na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszącej się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. Wykorzystuje się przy tym wskaźnik hałasu w ciągu doby (LDWN), który mierzy "drażniący" hałas z uwzględnieniem pory dziennej, wieczornej i nocnej oraz wskaźnik hałasu w porze nocnej (LN), który jest pomocny przy określaniu zakłóceń snu.
Przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu w ciągu doby (LDWN)
W 2021 r. w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców na hałas dobowy narażonych było:
- w przypadku hałasu drogowego – 270,0 tys. osób,
- hałasu przemysłowego – 9,9 tys. osób,
- hałasu szynowego – 2,2 tys.,
- hałasu lotniczego - 2,5 tys. osób.
Najwyższy udział osób narażonych na hałas w ciągu doby w ogólnej liczbie ludności danego miasta odnotowano w Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie (odpowiednio 10,2 proc., 8,2 proc. i 7,9 proc.), natomiast najmniejszy udział (poniżej 0,05 proc.) stwierdzono w Toruniu, Dąbrowie Górniczej i Olsztynie.
Woj. kujawsko-pomorskie:
- Bydgoszcz - 9.513 osób narażonych na hałas w ciągu doby, tj. 2,9 proc. mieszkańców
- Włocławek - 1.208 osób narażonych na hałas w ciągu doby, tj. 1,2 proc. mieszkańców
- Toruń - 78 osób narażonych na hałas w ciągu doby
Przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu w porze nocnej (LN)
Na hałas w porze nocnej narażonych było 190,5 tys. osób zamieszkujących miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Najwięcej osób narażonych było na hałas drogowy (165,1 tys.). Hałas szynowy i przemysłowy w porze nocnej był uciążliwy dla większej liczby osób niż w przypadku przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu w ciągu doby.
Największy udział mieszkańców narażonych na hałas w porze nocnej odnotowano w Szczecinie, Chorzowie i Gliwicach.
Woj. kujawsko-pomorskie:
- Bydgoszcz - 9,984 osób narażonych na hałas w nocy, tj. 3,1 proc. mieszkańców
- Włocławek - 621 osób narażonych na hałas w nocy, tj. 0,6 proc. mieszkańców
- Toruń - 15 osób narażonych na hałas w nocy
Największy udział powierzchni, na której są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu w ogólnej powierzchni danego miasta, stwierdzono w Gdańsku, Rudzie Śląskiej oraz Krakowie.
W Bydgoszczy jest to 1,46 km kw w dzień (0,8 proc. powierzchni) i 1,59 km kw w nocy (0,9 proc.). We Włocławku - 0,15 (0,2 proc.), a w nocy 0,13 km kw (0,2 proc). W Toruniu - 0,05, a w nocy 0,02 km kw.
Bydgoska mapa hałasu
Najwięcej osób w woj. kujawsko-pomorskim jest narażone na hałas w Bydgoszczy. W jakich dokładnie punktach miasta można sprawdzić na stronie mapy.bydgoszcz.pl. Wynika z niej, że najwyższe przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu występują na ulicach: Grunwaldzka, Szubińska, Kruszwicka, Poznańska, Grudziądzka, Wały Jagiellońskie, Focha, 3 Maja, Markwarta, Skłodowskiej-Curie, Al. Wyszyńskiego, Fordońska, Wyzwolenia, Skarżyńskiego, Nad Torem, Żeglarska, Ludwikowo, Żwirki i Wigury, Solskiego, Wojska Polskiego, Glinki, Toruńska, Kaczyńskiego. Przekroczenia hałasu tramwajowego odnotowano jedynie na ul. Jagiellońskiej w nocy. Hałas przemysłowy przekroczony jest w 14 miejscach na terenie Bydgoszczy na terenie większych skupiska przemysłowych i usługowych.
Toruńska mapa hałasu
Toruń z trzech miast powyżej 100 tys. mieszkańców w naszym województwie ma najmniejszy problem z hałasem. Można to sprawdzić na stronie mapahalasu.torun.pl. Najgłośniej jest na S10 w lewobrzeżnej części, na ulicach: Gniewkowskiej, Skłodowskiej-Curie, Kościuszki, Bema, Szosa Bydgoska, Przy Kaszowniku, Grudziądzkiej na wysokości ul. Polnej, Alei Jana Pawła II oraz Trasie Wschodniej, mostach gen. Elżbiety Zawadzkiej i im. Józefa Piłsudskiego.
Źródło danych GUS
Czytaj także: