Redakcja miesięcznika National Geographic Traveler wyróżniła 3 miejsca w województwie kujawsko-pomorskim: Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku, Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu i pałace w Ostromecku. Głosowanie potrwa do niedzieli 5 czerwca.
– Nasi kandydaci są już perłami na turystycznej mapie województwa kujawsko-pomorskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Grudziądzkie Muzeum Handlu Wiślanego, Skarbiec Fajansu we Włocławku i pałace w Ostromecku zachwycają pasjonatów historii i miłośników architektury. Z zainteresowaniem odwiedzają je zarówno młodsi, jak i starsi podróżnicy. To bogactwo, które warto promować i z którego warto korzystać. Zachęcam do odwiedzenia tych wyjątkowych miejsc i do udziału w głosowaniu!
Do tytułu Cuda Polski 2024 nominowano 48 interesujących turystycznie miejsc. Na liście znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, a także całe dzielnice czy ogrody.
Są to m.in.:
- Szczecińska Wenecja
- Bory Tucholskie
- Mazurska Pętla Rowerowa
- Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej
- Lubniewice z Parkiem Miłości im. Michaliny Wisłockiej
- Kopalnia soli Kłodawa
- Podziemna trasa turystyczna w Łowiczu
- Nadbużańska Kraina Spokoju
- Twierdza Srebrna Góra
- Fabryka Robotów w Mosznej
- Dworzec Metropolitalny w Lublinie
- Szlak Beboków w Katowicach
- Sosna krocząca w Wełeczu
- Brama w Gorce
- Jaśliska
– O tym, że w województwie kujawsko-pomorskim miejsc wyjątkowych nie brakuje, nikogo nie trzeba przekonywać – mówi Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. - To region pełen różnorodności, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kto zwycięży w tegorocznym plebiscycie? Wybór zdecydowanie nie jest łatwy. Muzeum Handlu Wiślanego, Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu oraz Pałace w Ostromecku to jasno świecące gwiazdy na mapie Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc. Jedno jest pewne – każde z nich trzeba zobaczyć osobiście, do czego serdecznie zachęcam.
Z każdego województwa wybrany zostanie jeden nowy Cud Polski 2024. Ogłoszenie wyników 10 czerwca na portalu National Geographic.pl, a informacje o laureatach na łamach prasowego wydania letniego Travelera.
Muzeum Handlu Wiślanego jest przestrzenią ekspozycyjną Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Jego siedzibą są dwa zabytkowe spichlerze. Ideą przewodnią ekspozycji jest ukazanie w szerokim aspekcie historycznym i kulturowym, przebiegającego przez Grudziądz szlaku wiślanego, jako traktu handlowego. Jest to jednocześnie opowieść o ludziach i mieście, które wyrosło nad brzegiem Wisły.
Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu to filia Centrum Kultury "Browar B." we Włocławku. Przenosi odbiorcę do multimedialnego świata włocławskiej ceramiki, nawiązując do 150-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Sercem Skarbca Fajansu jest amfiteatr, w którym znajduje się wystawa stała, prezentująca unikatowe dzieła fajansowe. Interaktywne przestrzenie edukacyjno-wystawiennicze, podzielone na ścieżki, dostosowane do wieku zwiedzających, pomogą odkryć nowe karty historii, związanej z kultowymi dziś dziełami sztuki ceramicznej.
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku to dwa pałace: większy – klasycystyczny i mniejszy w stylu rokoko oraz park. Zlokalizowany jest na skarpie doliny Wisły. Jest regionalnym ośrodkiem kulturalnym i rekreacyjnym. Mieści tam m.in. muzeum zabytkowych fortepianów.
Głosowanie na nowe Cuda Polski na stronie National Geographic Traveller.
W artykule wykorzystano materiały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Czytaj także: