Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomysł, historia i tegoroczne atrakcje. Sprawdźcie, co się będzie działo już niebawem! NASZ WYWIAD z Edytą Macieją-Morzuch

Region Raport
Styl Życia
m
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Andrzej Goiński/Facebook Edyty Maciei-Morzuch

Rozmowa z Edytą Macieją-Morzuch, dyrektorem Departamentu Promocji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego – o tym, jak zmieniało się Święto Województwa i jakie atrakcje czekają na nas w tym roku od 1 do 9 czerwca.

Zaczęło się w 2008, od bodajże 4 dni, teraz Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego to już 9 dni i kilka potężnych koncertów dla tysięcy widzów. To już zupełnie inna impreza niż te kilkanaście lat temu…

Formuła generalnie się zmieniła przez te wszystkie lata. Zaczynaliśmy koncertem „Pod wspólnym niebem” i to niebo dalej nam wybrzmiewa, jako nazwa sztandarowego koncertu dedykowanego Toruniowi. Ale w tym roku organizujemy już takie specjalne, dedykowane koncerty we wszystkich miastach prezydenckich.

No właśnie, w tym roku doszedł Inowrocław…

Tak, wcześniej organizowaliśmy koncerty w trzech miejscach, potem doszedł Włocławek, teraz mamy już komplet – koncerty dedykowane każdemu z miast prezydenckich, z własną specyfiką, z odniesieniami do lokalnej tożsamości, historii. W Inowrocławiu będzie więc „Koncert na soli”, we Włocławku mamy „Fajansowe sny”, w Bydgoszczy „Wyspę kina” a w Grudziądzu „Przystań wolności”. No i oczywiście wspomniane już „Pod wspólnym niebem” w Toruniu.

Patrząc geograficznie organizujemy więc duży koncert we wszystkich częściach województwa i każdy z mieszkańców może sobie coś wybrać.

Ale może zjawić się też na każdej imprezie?

Oczywiście, to bezpłatne, plenerowe koncerty, z topowymi gwiazdami, zapraszamy więc na wszystkie wydarzenia. Ale rozłożenie na terenie całego województwa sprawia, że „logistyka” dla mieszkańców jest łatwiejsza. Dodatkowo, jak co roku, odbywa się też szóste wielkie wydarzenie: Astrofestiwal - tym razem w Inowrocławiu, w Parku Solankowym.

A „Koncert na soli” też się tam odbędzie?

„Koncert na soli” zaplanowaliśmy na osiedlu Rąbin. Wchodzimy w miasto, tak jak w Toruniu, gdzie koncert przygotowaliśmy na placu cyrkowym. W przypadku Grudziądza są to na przykład Błonia Nadwiślańskie, w Bydgoszczy oczywiście Wyspa Młyńska, choć być może pomyślimy o innej lokalizacji, bo szczerze mówiąc Wyspa Młyńska robi się za mała na tego rodzaju koncert.

Taka bezpłatna, gwiazdorska impreza to spora gratka dla fanów plenerowych koncertów, na biletowaną imprezę pewnie nie każdy by się wybrał… 

I zainteresowanie jest ogromne. Ale nie ma się co dziwić - topowe gwiazdy, prowadzący, dobra technika, światła, przyciągają ludzi. 

Tak jak wspomniałam, Astrofestiwal odbędzie się w Parku Solankowym, a dodatkowo jeszcze  w Toruniu inaugurujemy Centrum Edukacji Astronomicznej na Woli Zamkowej, to wydarzenie towarzyszące festiwalowi – rodzinny piknik kosmiczny, eksperymenty naukowe, warsztaty naukowe, seanse w mobilnym planetarium, gry, konkursy, różnorodne pokazy. Będzie bardzo kosmicznie.

Jeszcze nie wspomniałam o Rebel Babel, które też zawsze organizujemy w innym mieście. W tym roku wypadło na Bydgoszcz. Będzie więc 2 czerwca defilada sił dętych wojewódzwa kujawsko-pomorskiego, potem wielki koncert -Luc i Rebel Babel Ensemble, do tego Bisz.

Czyli bydgoski akcent w Bydgoszczy.

Dokładnie. Tak więc pierwszego dnia świętujemy na Wyspie Młyńskiej muzyką filmową, a drugiego dnia zapraszamy na pokazy – będzie 10 orkiestr dętych z województwa, około 250 osób.

I jeszcze jedno - w ramach Święta między miastami województwa będzie przemieszczać się mobilna wystawa Galerii Rusz. W tym roku zaprezentuje prace inspirowane dokonaniami niezwykłych kobiet, związanych z regionem, w Roku Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od 1 do 9 czerwca wystawa zawita kolejno do: Włocławka, Grudziądza, Świecia, Unisławia, Ostromecka, Solca Kujawskiego, Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia.

Macie już pięć miast prezydenckich ze świątecznymi koncertami, inne miejscowości się nie zgłaszają?

Myślę, że każdy byłby zainteresowany tym, żeby pojawiały się u niego takie wydarzenia. Ale oczywiście to ogromne przedsięwzięcia, więc w grę wchodzi kwestia finansów, logistyki. Jakie mielibyśmy zastosować kryteria wyboru pozostałych miejscowości? Myślę, że przyjęła się ta formuła miast prezydenckich, koncerty wrosły w naszą kujawsko-pomorską rzeczywistość. Jeszcze w 2015 rok Święto Województwa składało się z wielu wydarzeń, częściowo przez nas dofinansowanych, ale to nie do końca wydobywało tę markę, jaką święto ma dziś –dużych, markowych wydarzeń.

A z tymi dużymi koncertami rutyna Państwu trochę nie grozi?

O nie, zawsze staramy się naszych widzów czymś zaskoczyć - i gwiazdami, i wizualizacjami. Ale jednocześnie te tysiące widzów, które chcą pobawić się wspólnie, dobrze już wiedzą, że w pierwsze dwa tygodnie czerwca będą mogły to zrobić na Święcie Województwa.

Oczywiście dodajmy, że święto to też wydarzenia oficjalne – msza w intencji województwa, uroczysta sesja sejmiku, takim symbolicznym zakończeniem świętowania jest gala nagród marszałka, organizowana w połowie czerwca. To też wydarzenia sportowe, wystawy. Wspomnę, że nasze święto jest bardzo dobrze postrzegane także poza województwem. I w środowisku PR, i w innych urzędach marszałkowskich.

No właśnie, jak sprawdziłem, święto województwa to nie jest jakaś idea ogólnopolska, organizuje się je nie we wszystkich regionach, a już na pewno nigdzie nie w takiej bogatej formule jak u nas.

Mamy przede wszystkim województwo duże i różnorodne. Małopolska to jest Kraków,  Wielkopolska to jest Poznań – tam po prostu łatwiej zrobić jeden centralny koncert. 

A u nas ciężko byłoby wszystkich zadowolić jednym koncertem. I ta różnorodność, tak typowa dla kujawsko-pomorskiego, przejawia się w tych koncertach – w różnicach tematycznych, sposobach aranżacji i muzycznych niespodziankach, które kręcą się wokół pewnego konceptu, wspólnej idei. „Wspólne niebo” to piosenki o gwiazdach, kosmosie, ale też miłości i wolności - wszystkim tym, co kojarzy się z niebem. „Wyspa kina” to oczywiście inspiracje filmowe, też regionalne, „Fajansowe sny” – nawiązanie do włocławskiej tradycji. Koncert na Soli – tego wyjaśniać nie trzeba. 

A dlaczego akurat Grudziądz skojarzył się Państwu z wolnością?

Chociażby przez ułańską tradycję, jest tam nawet słynny pomnik „Ułan i dziewczyna”. Historycznie patrząc Grudziądz kojarzy się w wolnością i Wisłą, stąd „Przystań Wolności”.

Dziękuję za rozmowę.

Kto wystąpi podczas koncertów?

  • 1 czerwca we Włocławku m.in. Bovska, Grzegorz Hyży, Krzysztof Cugowski i Natasza
  • 1 czerwca w Bydgoszczy m.in. Kayah, Krystian Ochman, Natalia Lesz i Paulina Przybysz
  • 1 czerwca w Toruniu m.in. Daria ze Śląska, Krystian Ochman, Małpa i Miuosh
  • 2 czerwca w Grudziądzu m.in. Justyna Steczkowska, O.S.T.R, Natalia Nykiel i Urszula
  • 9 czerwca w Inowrocławiu m.in. Baranovski, Kasia Kowalska, Michała Szpak i Viki Gabor
     

Szczegóły na profilu facebookowym: https://www.facebook.com/WojewodztwoKujawskoPomorskie

Na zdjęciu: jedna z poprzednich edycji Święta Województwa