Już po raz 11. Toruń jest gospodarzem Kongresu Azjatyckiego. Program wydarzenia obejmuje kilkadziesiąt różnych paneli dotyczących różnych płaszczyzn współpracy z krajami dalekiego wschodu. 22 maja jest poświęcony Kazachstanowi.
XI Kongres Azjatycki
Od 22 do 24 maja w Toruniu odbywa się XI Kongres Azjatycki. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest zmieniająca się dynamika stosunków międzynarodowych w Azji. Program obejmuje liczne spotkania oraz wykłady poruszające przeróżne aspekty współpracy pomiędzy Europą a Azją.
Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Azji i Pacyfiku, Fundacja Wspierania Współpracy Międzynarodowej imienia profesora Czesława Mojsiewicza, Miasto Toruń, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Interdyscyplinarność i budowa zaufania
Chociaż Toruń ze stolicą Kazachstanu Astaną dzielą ponad 4 000 kilometrów, to Polacy z Kazachami od lat współpracują w wielu obszarach. Dowodem tego jest dzień Kazachstanu przeprowadzany w ramach kongresu. Gościem specjalnym był ambasador Kazachstanu w Polsce Alim Kirabayevem, który spotkał się m.in. z kazachską młodzieżą studiującą na UMK.
- Mamy taką tradycję, że w czasie kongresu mamy gościa honorowego, którym są Chiny. Ale są także dni poszczególnych krajów i tak dziś mamy dzień Kazachstanu. To jedno z najważniejszych państw w centralnej Azji, które się prężnie rozwija. Kazachowie są bardzo zainteresowani współpracą z nami, bo mentalność i poziom organizacyjny u nas jest co prawda niżej niż w Europie Zachodniej, ale łatwiej z nami nawiązać kontakt. Przykładowo Anglia jest wielokulturowa, ale nie wszyscy czują się tam dobrze. Nasze forum jest płaszczyzną, na której im zależy. To forum interdyscyplinarne mówimy o historii, nauce, polityce, ale i o biznesie. Aby doszło do współpracy, musi dojść do wielu spotkań. To też budowa wzajemnego zaufania - mówi w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info jeden z organizatorów wydarzenia dr Adam Marszałek.
Goście z Azji cenią sobie pobyty w Toruniu. - Jestem tu na zaproszenie od profesor Joanny Marszałek-Kawy. Lubimy przyjeżdżać do Torunia, bo jest miejscem historycznym, ale i nowoczesnym. Kongres Azji łączy wszystkich badaczy Azji. Będę miał wystąpienie dotyczące map historycznych państwa Kazachskiego - opowiadał Mukhit-Ardager K. Sydyknazarov z uniwersytetu w Astanie.
Zaangażowanie jest niezbędne
Przedsiębiorcy z naszego regionu od lat współpracują z azjatyckimi firmami. Nawiązywanie takich relacji nie jest proste, bowiem wymaga wzajemnego zaufania. - Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego co roku angażuje się w Kongres Azjatycki. Ułatwiamy kontakty między przedsiębiorcami. Te nasze relacje są coraz bliższe. Nasza rola polega na tym, aby doprowadzić do spotkania między przedsiębiorcami z Polski a z Azji. Z mojego osobistego doświadczenia wsparcie w nawiązywaniu relacji wymaga zaangażowania i umiejętności politycznych, a z naszym udziałem jest to łatwiejsze - mówi prezes TARR Michał Korolko.
Co jeszcze nas czeka?
Jutro w ramach Kongresu Azjatyckiego zaplanowano m.in. spotkanie "Nowy rozdział współpracy gospodarczej" z chińskimi przedsiębiorcami w 75. rocznicę ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami. Jak co roku w trakcie wydarzenia uczestnicy biorą udział także w bankietach oraz kolejnych panelach dyskusyjnych.
Dziś z kolei gośćmi wicemarszałek województwa Anety Jędrzejewskiej byli ambasador Chin Sun Linjiang i prezes Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej Hu Xinyuan. Jak informuje Urząd Marszałkowski tematem rozmów były przede wszystkim kwestie związane z gospodarką i potencjałem inwestycyjnym naszego regionu.
Czytaj także: