W związku z ocieplaniem się klimatu w środkowej Europie pojawiają się nowe gatunki insektów. Tym razem naukowcy przypatrują się agresywnej odmianie kleszcza, który już bytuje na terenie niektórych krajów europejskich. Konkretnie chodzi o kleszcza wędrownego inaczej afrykańskiego. Badacze apelują, aby każdorazowe spotkanie z kleszczem afrykańskim udokumentować, a fotografię pajęczaka przesłać do naukowców w ramach projektu "Narodowe Kleszczobranie".
Miesiące wiosenne i letnie sprzyjają częstszemu korzystania z form wypoczynku na świeżym powietrzu – m.in. w parkach i lasach - oraz noszeniu lżejszego ubioru, co zwiększa ryzyko pokąsania przez kleszcze, mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się, gdy tylko temperatura osiągnie około 5-7 stopni Celsjusza. Właściwie pajęczaki są aktywne od końca lutego do listopada. Dopiero pierwsze przymrozki powodują, że aktywność tych pajęczaków zanika.
Kleszcz wędrowny. Gdzie występuje?
W Polsce od pewnego czasu mówi się wiele o nowym gatunku kleszcza wędrownego inaczej afrykańskiego. Naukowcy jednak dotychczas nie spotkali go w polskich lasach. Występuje jedynie na przykład na Półwyspie Iberyjskim oraz spotykano go na Węgrzech, w Niemczech, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Ten rodzaj kleszcza może być jednak niezwykle groźny dla naszego zdrowia - ostrzegał na antenie TVN24 profesor dr hab. Maciej Grzybek z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
Fot. Lasy Państwowe
- Musimy być świadomi, że kleszcz ten przenosi bardzo groźne patogeny. Jest to przede wszystkim wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej, który u ludzi kończy się bardzo ciężkim przebiegiem, a śmiertelność wynosi około 50 procent - mówił. - Czy kleszcz Hyalomma u nas zamieszka? Bardzo ciężko powiedzieć. Wydaje się, że warunki środowiskowe jeszcze nie sprzyjają temu, żeby się rozmnażał, ale tego do końca nie wiemy - przekazał.
Naukowcy przygotowali specjalny projekt "Narodowe Kleszczobranie". Apelują do mieszkańców Polski, którzy zauważyli kleszcza wędrownego o jego sfotografowanie lub - przy zachowaniu środków ostrożności - złapanie go do szczelnego pudełka i przekazanie do celów badawczych.
Ukąszenie kleszcza. Jakie preparaty stosować?
Lekarze zalecają stosowanie preparatów przeciw kleszczom. Do skutecznych zalicza się te z permetryną, które mają działanie podwójne: odstraszające i zabijające, chronią nawet przez cztery tygodnie.
Jednak za najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami lekarze uważają szczepionki. Stosuje się je dwustopniowo, w odstępach od trzech do pięciu tygodni, a potem raz w roku wykonuje się szczepienie przypominające.
Jakie choroby wywołują kleszcze?
Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba odkleszczowa, która może prowadzić do niepełnosprawności lub nawet śmierci.
Strach jest jednak często wyolbrzymiony, choć borelioza w zaawansowanym stadium faktycznie jest trudna do wyleczenia (prowadzi do destrukcji układu stawowego, zmian w układzie nerwowym, wywołując np. objawy przypominające depresję). Jak wygląda leczenie w przypadku wykrycia boreliozy w organizmie?
Najczęściej stosuje się antybiotyki. Leczenie trwa od 14 do 28 dni. Przy braku ustąpienia objawów terapia musi być kontynuowana.
Czytaj także:
- W Kujawsko-Pomorskiem budujemy za mało mieszkań
- Pięć megakoncertów na Święto Województwa
- Bezpieczeństwo nad wodą w Kujawsko-Pomorskiem. Przygotowania do sezonu trwają
Naturalne sposoby ochrony ludzi przed kleszczami
Kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer lepiej wybierać się około południa. Należy chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków, bo wbrew utartej opinii kleszcze nie spadają z drzew, ale czają się właśnie w trawach i krzakach.
Oto naturalne sposoby na ochronę przed pajęczakami:
- smarowanie się olejkami, których zapachów kleszcze nie lubią, a są to: goździkowy, cytronelowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy,
- naturalną ochroną jest też higiena. Kleszcze wabi ludzki pot. Wabikiem są jednak także wody toaletowe i pachnące kosmetyki (szczególnie o zapachu wanilii lub kokosa). A więc mycie, ale bez użycia perfumowanych mydeł.
- odpowiednie ubranie: długie spodnie, długi rękaw, czapka z daszkiem lub kapelusz,
- Warto dbać też o dietę bogatą w witaminę B, która zmienia zapach potu na mniej przyjemny dla kleszczy. Nie może w niej zabraknąć pestek słonecznika, drożdży, zbóż.
Czytaj także: