Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warto się pospieszyć z wnioskami o zmianę miejsca głosowania lub o wydania zaświadczenia o prawie do głosowania

Region Raport
Styl Życia
Wrzucanie kartki z oddanym głem do urny wyborczej
Fot. Agencja Toruń

Już w niedzielę 9 czerwca  w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosować będzie można nie tylko w swoich obwodach, lecz również poza miejscem swego stałego zamieszkania. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, trzeba się jednak z tym pospieszyć. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kiedy i kto może głosować

W trakcie nadchodzących wyborów do europarlamentu wybierzemy w regionie kujawsko-pomorskim dwóch lub trzech europosłów. Wszystko zależy od rozłożenia się procentów oddanych głosów w danym województwie. Lokale wyborcze 9 czerwca będą czynne w godz. 7-21. Kto może wziąć udział w głosowaniu?

 

  •  osoba, która ukończyła w dniu wyborów 18 lat,
     
  • niepozbawiona praw publicznych orzeczeniem sądu,
     
  • osoba niebędąca ubezwłasnowolniona,
     
  • osoba niepozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

 

Czytaj także: 

 

Parlament Europejski. Jak głosować

Jeśli chcemy zagłosować w lokalu wyborczym w miejscu stałego zamieszkania w Polsce to nasze dane znajdą się w w spisie wyborców. Informacje na ten temat możemy sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców TUTAJ

Natomiast jeśli nie mieszkamy stale na terenie danego miasta lub gminy gdzie chcemy zagłosować, ani nie jesteśmy tu zameldowani to również możemy oddać głos, lecz w tym przypadku należy złożyć do urzędu miasta lub gminy - tam gdzie będziemy głosowali - odpowiedni wniosek o zmianę miejsca głosowania

Jaki wyborca może z tego skorzystać:

  •    czasowo przebywający w innej miejscowości
     
  •    zameldowany na pobyt czasowy w innej miejscowości
     
  •    wyborca nieujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców 

Ze złożeniem wniosku warto się pospieszyć, bo można go złożyć nie później niż na 3 dni przed dniem głosowania, czyli do czwartku 6 czerwca 2024 r.  w urzędzie miasta lub gminy, gdzie 9 czerwca chcemy oddać głos.   

Najprościej jest skorzystać z e-usługi „Zmiana miejsca głosowania” na portalu gov.pl dla osób posiadających podpis elektroniczny.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Jeżeli wyborca zmienia miejsce pobytu przed dniem wyborów oraz wyborca, który w dniu wyborów chce głosować na terenie miejscowości, ale nie jest w niej zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisał się do spisu wyborców, powinien do dowolnie wybranego urzędu gminy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć do 6 czerwca w urzędzie miasta lub gminy. Zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest niezwłocznie po złożeniu wniosku, będzie posiadało specjalny hologram i jego utrata, bez względu na przyczynę spowoduje brak możliwości otrzymania kolejnego zaświadczenia i wzięcia udziału w głosowaniu.

 

 

Czytaj także: