- Prace nad Krajowym System e-Faktur rozpoczęły się w roku 2020, cztery lata temu. Jeszcze w grudniu nasi poprzednicy zapewniali mnie, że system jest gotowy i będzie gotowy do wdrożenia od lipca 2024. Dziś po przeanalizowaniu wyników audytu wiemy, że jednym z powodów obecnej, w mojej ocenie krytycznej sytuacji, jest brak należytego nadzoru kierownictwa nad tym projektem. 350 stron raportu z audytu nie pozostawia żadnych złudzeń, że groził nam paraliż polskiej gospodarki - tak minister finansów Andrzej Domański tłumaczył w piątek (26 kwietnia) konieczność przesunięcia terminu wprowadzenia obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
Jeszcze w styczniu szef resortu finansów zapowiedział, że termin uruchomienia obowiązkowego KSeF podany zostanie na przełomie kwietnia i maja, po przeprowadzeniu audytu. I rzeczywiście, w piątek te daty padły.
- Z dniem 1 lutego 2026 roku obligatoryjny KSeF wdrożony zostanie dla podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzedzającym roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 milionów złotych. Natomiast od 1 kwietnia 2026 obligatoryjny KSeF wprowadzony będzie dla wszystkich przedsiębiorców – poinformował minister Andrzej Domański.
Czytaj także:
- Finansowanie centrum filmowego Camerimage rozłożone na 9 lat
- Ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosną w Kujawsko-Pomorskiem z roku na rok
- Serwis rowerowy. Ile zapłacimy za naprawę w Kujawsko-Pomorskiem?
Duża część piątkowego briefingu w MF poświęcona była wynikom audytu KSeF w tym kształcie, który oddziedziczony został po rządzie Mateusza Morawieckiego i który miał być wprowadzony już w tym roku. Audyt - jak podkreślał minister Domański - przeprowadzony został przez niezależnych ekspertów. Jego wynik jest druzgocący.
- Testy systemu nawet nie zbliżyły się do oczekiwanych wydajności. Raport zawiera kilkaset informacji o różnego typu błędach – wyliczał Andrzej Domański.
- Źle zaprojektowana została cała architektura systemowa. Musi być ona stworzona zupełnie od nowa – dodawał Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Resort finansów zapowiada, że Urzędy Skarbowe organizować będą szkolenia dla przedsiębiorców dotyczące KSeF, w styczniu 2025 wystartować ma specjalna infolinia.
Minister Domański dodał także, że proces konsultacji systemu, w którym – jak wylicza MF - uczestniczyło już do tej pory 10 tys. osób - będzie kontynuowany.
Szerzej o KSeF pisaliśmy tutaj: