Majówka 2024. Co świętujemy 1 maja? Poznajcie historię tego święta!

Puls Dnia
Styl Życia
Autor
#
Fot. 123rf

W tym roku majówka wypada w środę, czwartek i piątek (1, 2, 3 maja). Jeśli dodatkowo weźmy urlop 29 i 30 grudnia to zyskamy łącznie aż 9 dni wolnego od pracy. Postanowiliśmy przy tej okazji przypomnieć jakie święto przypada 1 maja w Polsce oraz na jakie atrakcje w regionie można będzie liczyć.

 

1 maja. Co to za święto?

Międzynarodowe święto pracy przypadające w dniu 1 maja obchodzi się od początku XIX wieku. Wywodzi się ono z manifestacji amerykańskich robotników w Chicago w 1884 roku, którzy żądali skrócenia czasu pracy do 8 godzin dziennie. Demonstrację amerykańska policja stłumiła krwawo - było wielu rannych i kilku zabitych. To spowodowało, że 5 lat później w Paryżu odbył się Kongres Międzynarodówki II. To właśnie podczas tego wydarzenia uchwalono rezolucję wzywającą do ustanowienia międzynarodowego święta pracy, które miałoby upamiętniać walkę robotników o prawa pracownicze. 

W Polsce obchodzimy Święto Pracy od 1890 r., a świętem państwowym ustanowiono je dopiero w 1950 r. Z największą pompą Święto Pracy obchodzono w czasach PRL-u. Większość osób pojawiała się na ogromny marszach w komunistycznej Polsce ze względu na bułkę z pieczoną kiełbasę, którą oferowano w ramach wydarzenia. Przypomnijmy, że ten rarytas był w tym czasie towarem deficytowym. Ostatni pochód pierwszomajowy w uroczystej PRL-owskiej oprawie odbył się w 1988 r. W Polsce 1 maja jest dniem wolnym od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

 

Majówka 2024. Atrakcje na 1 maja w Kujawsko-Pomorskiem

  • GRUDZIĄDZ

    Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego Grudziądz – Rulewo. Start biegu o godz. 11:00 ze Stadionu Centralnego im. Bronisława Malinowskiego przy ul. Piłsudskiego 14.
     

  • TORUŃ

    Od godziny 12:00 do 17:00 na Zamku Krzyżackim odbędą się "Toruńskie Medievalia", gdzie uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach w stylu średniowiecznym. O godzinie 14:00 rozpocznie się wydarzenie "Oda do radości” na Rynku Staromiejskim, podczas którego będzie można skosztować tortu z okazji 20–lecia dołączenia Polski do Unii Europejskiej. O 17:00 i 19:00 torunianie będą mieli niepowtarzalną okazję, by posłuchać koncertów w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica.
     

  • BYDGOSZCZ

    Europejski Piknik Rodzinny na Wyspie Młyńskiej. O godz. 11.30 rozpoczną się uroczystości na rondzie u zbiegu ulic Ujejskiego i Karpackiej, które nosić będzie imię Unii Europejskiej. W samo południe na Wyspie Młyńskiej rozpocznie się oficjalne otwarcie pikniku. Na początek przewidziano występu chórów, a potem na wszystkich chętnych czekać będą prezentacje kulinarno-kulturowe z różnych krajów UE. Dzięki technologii VR będzie się też można wybrać w wirtualny spacer po Brukseli i największych zabytkach Europy. Dla będzie strefa animacyjna z tematycznymi grami, zabawami, malowaniem twarzy, bańkami mydlanymi i warsztatami artystycznymi. Zobaczyć będzie można wystawę fotograficzną najważniejszych obiektów regionu, które powstały ze wsparciem ze środków unijnych. Od 15 do 20 odbywać się będzie Unijna Potańcówka przy europejskich przebojach. Instruktorzy nauczą chętnych podstawowych kroków tańców z różnych krajów UE, a także nauczyć się, pod okiem instruktorów podstawowych kroków. Wieczorem zaplanowano potańcówkę na ustawionym w centralnym punkcie parkiecie. Udział w pikniku jest oczywiście bezpłatny.

    Już od soboty (27 kwietnia) w Młynach Rothera i na Wyspie Młyńskiej obejrzeć będzie można zawieszoną w przestrzeni wystawę rzeźb balansujących Jerzego Kędziory.

     

Czytaj także: