Za 12 milionów powstała na drodze krajowej 25 najdłuższa ścieżka pieszo-rowerowa ostatnich lat. Dzięki temu na odcinku odcinku Brzoza - Nowa Wieś Wielka zrobiło się bezpieczniej

Puls Dnia
Region Raport
Droga Krajowa 25 odcinek Brzoza - Nowa Wieś Wielka
Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego na drodze krajowej nr 25 na odcinku Brzoza - Nowa Wieś Wielka. To najdłuższa ścieżka wybudowana w ostatnich latach na sieci dróg krajowych w zarządzie GDDKiA w województwie kujawsko-pomorskim.

Ścieżkę o długości 6 kilometrów za 12,4 mln zł wybudował STRABAG. W kosztach partycypowała Gmina Nowa Wieś Wielka, która przeznaczyła na ten cel 1,5 mln zł. Ścieżka wzdłuż DK25 docelowo połączy się z projektowaną w ramach budowy S10 Bydgoszcz - Toruń obwodnicą Brzozy oraz znajdującą się w opracowaniu Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego obwodnicą Nowej Wsi Wielkiej. Przebudowane zostały także zjazdy, kanalizacja, wybudowano ściany oporowe, wyregulowano i umocniono skarpy, a także powstały dwa obiekty mostowe. Długość omawianego ciągu to aż 6 km. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasie Bydgoszcz - Inowrocław.  

- Zakończona budowa w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego na drodze krajowej nr 25 – mówi Sebastian Borowiak, Dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy. - To kolejny etap przebudowy układu DK25 w tym rejonie. W 2020 roku zakończyliśmy remont odcinka w Chmielnikach, a obecnie kończymy doświetlenia przejść dla pieszych. Czekamy także na wydanie decyzji ZRID, aby rozpocząć budowę obwodnicy Brzozy.


Plany na DK25

W 2022 r. GDDiK zakończyła rozbudowę nieco ponad kilometrowego odcinka w Niechorzu oraz budowę dwóch rond w Strzelnie, a rok później odcinka przebiegającego przez Kwieciszewo. W ramach S10 Bydgoszcz - Emilianowo powstanie 5-kilometrowy odcinek omijający od wschodu Brzozę. W przygotowaniu znajduje się również rozbudowa 6 odcinków DK25 od Mąkowarska do Tryszczyna. Trwa przetarg na projekt i budowę obwodnicy Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego o łącznej długości 9 km.


Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

Głównym celem Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024 jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane działania mają zwiększyć ochronę uczestników ruchu poprzez stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej. W pierwszej kolejności poprawiane jest bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych poprzez ich doświetlenie, oznakowanie czy budowę azyli.  

W 2022 roku GDDKiA oddała łącznie 11 km nowych ciągów pieszo-rowerowych, a ramach PBID powstaną kolejne, na przykład na DK67 Szpetal Górny - Włocławek o długości około 5 kilometrów. Trwają prace nad dokumentacją projektową dla ścieżek pieszo-rowerowych na:

  • DK15 Elzanowo - Szychowo (1,9 km); 
  • DK10 Zielonczyn - Kruszyn (2,6 km); 
  • DK10 Zawały (1,6 km); 
  • DK10 Lipno (0,5 km) – wraz z doświetleniem pięciu przejść.

W sumie w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej powstanie prawie 18 km nowych ciągów pieszo-rowerowych w regionie. 

 

Czytaj także: