Wtorek 7 maja będzie dniem formalnie rozpoczynającym nowy rozdział w kujawsko-pomorskim samorządzie - po kwietniowych wyborach. Tego odbędą się pierwsze sesje nowo wybranych rad gmin i miast. Radni złożą ślubowania, wybrani zostaną przewodniczący. Także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie tego dnia oficjalnie rozpoczną swe kadencje.
Najdłuższa w historii polskiego samorządu kadencja jeszcze trwa. Dwukrotnie wydłużona przez Sejm, ostatecznie zakończy się we wtorek 30 kwietnia. Ustawa o samorządzie gminnym rozstrzyga, że pierwsze posiedzenie nowej kadencji musi być zwołane w ciągu 7 dni od zakończenia kadencji poprzedniej, przy czym zwołuje je komisarz wyborczy. W Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Włocławku, Inowrocławi pierwszej sesje odbędą się we wtorek 7 maja.
Na pierwszym posiedzeniu rady oficjalnie już prace rozpoczynają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast a formalnie przejęcie obowiązków następują po złożeniu ślubowania wobec rady.
Jego treść także jest ustalona w Ustawie o samorządzie gminnym:
- „Obejmując urząd wójta (burmistrza, prezydenta) gminy (miasta), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta).” Treść ślubowania można uzupełnić zdaniem „Tak mi dopomóż Bóg.”.
W niektórych samorządach, jeszcze przed pierwszą sesją rady, organizowane są wręczenia zaświadczeń o wyborze. We Włocławku taka uroczystość odbyła się już w zeszłym tygodniu, w czwartek 18 kwietnia. W Toruniu odbędzie się ona w czwartek, 25 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim.
Podczas pierwszego posiedzenia rady nowej kadencji następuje jeszcze bardzo ważny akt – wybór przewodniczącego rady oraz od jednego do trzech jego zastępców. Do czasu ich wyboru – o którym decyduje polityczny układ sił w radzie – obradami kieruje najstarszy z radnych.
Wójt, burmistrz czy prezydent miasta w chwilą złożenia ślubowania rozpoczyna staż pracy na stanowisku. Od tego momentu także biegnie 30 dniowy termin złożenia deklaracji majątkowej.
Czytaj także: