Orlen Synthos Green Energy, spółka Michała Sołowowa i koncernu Orlen złożyła do Polskich Sieci Energetycznych wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej tzw. małej elektrowni jądrowej z rektorami formatu SMR. To pierwszy taki wniosek w Polsce. Dotyczy on lokalizacji w Stawach Monowskich koło Oświęcimia, ale rzecz jest interesująca także dla nas, bo OSGE chce zbudować „mały atom” także we Włocławku.
- Z takim samym wnioskiem wystąpimy także dla Włocławka. W tej chwili jednak za wcześnie jest mówić, kiedy dokładnie to może nastąpić - powiedział portalowi kujawy-pomorze.info Dawid Piekarz z biura prasowego spółki OSGE.
Koło Anwilu
Przypomnijmy, że OSGE, które ma wyłączność na uruchomienie w Polsce elektrowni z reaktorami BWRX- 300 konsorcjum General Electric-Hitachi, ma w planach uruchomienie w ciągu kilku najbliższych lat małych elektrowni atomowych. Wytypowane lokalizacje to – obok Stawów Monowskich, także Ostrołęka, Warszawa, Kraków-Nowa Huta, Dąbowa Górnicza, Stalowa Wola oraz Włocławek. W tym ostatnim elektrownia powstać by miała w sąsiedztwie należących do Orlenu zakładów chemicznych Anwil, przy drodze wylotowej z Włocławka w stronę Torunia.
Przygotowania są zaawansowane, jeszcze w latem zeszłego roku pisaliśmy w kujawy-pomorze.info, że OSGE wystąpiła już do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej włocławskiej inwestycji (https://kujawy-pomorze.info/artykuly/atomowy-region-jest-wniosek-o-decyzje-srodowiskowa-dla-malego-atomu-we-wloclawku-w-0 )
Agencja mówi "nie"
Szeroko także informowaliśmy, że plany inwestycyjne OSGE mają bardzo bogaty – rzecz ujmując dyplomatycznie - kontekst polityczny. Synthos Green Energy, jedna z wielu spółek miliardera Michała Sołowowa założyła „atomową” spółkę z Orlenem za prezesury Daniela Obajtka. Emocje wokół tej spółki znacząco wzrosły, gdy pod koniec roku, w czasie epizodycznych, dwutygodniowych rządów Mateusza Morawieckiego, resort środowiska wydał spółce tzw. decyzję zasadniczą dla sześciu lokalizacji, co w uproszczeniu oznacza akceptację tej inwestycji przez rząd. Jednocześnie wyszło na jaw, że negatywnie ją ocenia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szerzej o konflikcie politycznym wokół tej sprawy OSGE pisaliśmy tu: https://kujawy-pomorze.info/artykuly/smr-bez-orlenu-wloclawek-bez-atomu-analizujemy-polityczne-zawirowania-wokol-kluczowego-dla
Atomowe zmiany kadrowe
Co warto zauważyć, po oddaniu władzy przez PiS i utworzeniu nowego rządu Donalda Tuska, zaszły znaczące zmiany we władzach spółki. W lutym z jej zarządu odszedł Dawid Jackiewicz, były poseł PiS i minister skarbu w rządzie Beaty Szydło. W marcu natomiast Orlen wymienił swych przedstawiciele w zarządzie: Iwonę Waksmundzką-Olejniczak i Jarosława Wróbla zastąpili Wojciech Wrochna i Bartosz Fijałkowski.
Tymczasem kierowana od początku przez Rafała Kasprówa spółka aktywnie zabiega o swe inwestycje. Tylko w marcu OSGE przystąpiło w Brukseli do powołanego tam „Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR” grupującego ponad 3 tys. podmiotów z atomowej branży, a w Rockville, w stanie Maryland, przedstawiciele OSGE uczestniczyli w corocznej konferencji federalnej Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych, gdzie debatowano także o SMR-ach. Jak informuje, OSGE, przy okazji tego spotkania przedstawiciele polskiej spółki spotkali się z przedstawicielami Departamentu Stanu. Amerykańska administracja w ramach projektu "Phoenix" wspiera rozwój technologii SMR z użyciem amerykańskich reaktorów, a OSGE jest jednym z beneficjentów tego programu (o czym pisaliśmy tu: https://kujawy-pomorze.info/artykuly/maly-atom-we-wloclawku-mamy-nowe-informacje.
Do tematu będziemy jeszcze wracać.
.
Czytaj także: