Już za kilka lat centrum Torunia będzie wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Powstanie Trasa Staromostowa na odcinku od Dekerta do Placu Niepodległości. Wyburzony zostanie także budynek po dawnym Uniwersamie.
W środę (17.04) Miejski Zarząd Dróg w Toruniu podpisał umowę z firmą Balzola Polska na budowę liczącego 500 metrów odcinka Trasy Staromostowej pomiędzy Placem Niepodległości a ulicą Dekerta oraz wykonanie ronda turbinowego na skrzyżowaniu DK 91 z ulicą Strobanda. Obie inwestycje pochłoną 32,9 miliona złotych, jednak miasto zapłaci za nie tylko 2,9 mln zł. Wszystko to w związku z wynoszącą 30 mln zł dotacją w ramach rządowego funduszu Polski Ład.
Ważny fragment
Budowa odcinka Trasy Staromostowej obejmie powstanie jezdni o dwóch pasach ruchu w każdą stronę, obustronnych chodników i ścieżek rowerowych, dwóch przejść dla pieszych, kanalizacji deszczowej i oświetlenia oraz zagospodarowanie terenów zielonych. Sprawi to, że trasa odciąży Szosę Chełmińską i sprawi, że ta stanie się drogą lokalną. Najważniejsze, że ułatwiony zostanie dojazd do mostu drogowego im. gen. Józefa Piłsudskiego.
- Realizacja tej inwestycji oznacza wiele korzyści dla kierowców. Przede wszystkim poprawi się płynności ruchu w relacji północ – południe. Zmniejszy się także natężenia ruchu oraz poprawi się przejezdność na ul. Szosa Chełmińska na odcinku od ul. Dekerta do placu NOT - mówi Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
Z kolei rondo turbinowe poprawi bezpieczeństwo w tym rejonie, ale też umożliwi dojście do opuszczonej w tej chwili stacji Toruń Katarzynka, bowiem przy okazji budowy powstaną przejścia dla pieszych. Inwestycja obejmie powstanie ronda i odwodnienia. Od skrzyżowania Polna-Celnicza do skrzyżowania z ul. Strobanda zostaną wybudowane dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu. Po stronie wschodniej znajdzie się ciąg pieszo-rowerowy, a po zachodniej wykonawca połączy istniejące odcinki dróg rowerowych.
- Budowa ronda będzie dużym ułatwieniem szczególnie dla pojazdów wyjeżdżających od strony szybko rozwijających się terenów w północnej części Torunia tzw. osiedle JAR - powiedział Marek Kamiński z Balzola Polska.
Obie inwestycje wiążą się ze zmianami w organizacji ruchu. Na ten moment nie ma jeszcze konkretów, jednak te z pewnością pojawią się w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Wiadomo, że w drugiej dekadzie maja zostanie zamknięty tak zwany „dziki parking” pomiędzy Targowiskiem Miejskim a cmentarzem przy Gałczyńskiego. Tu zmotoryzowani mieszkańcy będą mieli alternatywę, bowiem miasto odzyskało wydzierżawioną część parkingu przy Cinema City i wkrótce zostanie tam uruchomiony ogólnodostępny oraz bezpłatny parking na blisko 70 pojazdów. Do tego wzdłuż Trasy Staromostowej powstanie parking na 170 samochód. Miejsca postojowe zostaną także wykonane pośrodku nowej drogi na wysokości Al. 700-lecia.
Czytaj także:
- Prawdziwa kolej dużych prędkości dla Kujaw i Pomorza
- ZRID dla S10 Bydgoszcz-Toruń. GDDiA złożyła wniosek
- Zasiłek pogrzebowy. Ile wyniesie od lipca?
Władze miasta od dawna uspokajają, że budowa nowej trasy nie spowoduje upadku Targowiska Miejskiego przy ulicy Szosa Chełmińska. Tu kupcy mieli obawy o zatory związane z ograniczeniem ilości bram wjazdowych oraz o brak miejsc parkingowych dla klientów.
Obie inwestycje mają zostać zakończone do listopada 2025.
Uniwersam zostanie zburzony
Budowa Trasy Staromostowej to nie jedyna zmiana w centrum. Jak przekazali lokalnym mediom tj. Nowościom i Oto Toruń właściciele gruntów ze spółki Bresse Pol, budynek dawnego Uniwersamu zostanie wyburzony. Obiekt nie działa od 2012 roku. W tym miejscu miał powstać nowoczesny kompleks Solaris Centre.
Na ten moment nie wiadomo, kiedy budynek zostanie wyburzony. Może być to nawet kwestia kilku lat. Wiadomo także, że cały teren zostanie na nowo zagospodarowany. Dotyczy to także słynnej „dziury za Uniwersamem”. Co powstanie na tej działce? - Ze względu na wczesny etap całego projektu, jako reprezentujący właściciela części nieruchomości - mogę jedynie potwierdzić, że koncepcja zakłada wyburzenie istniejącego budynku i realizację inwestycji o charakterze mix - use tj, handlowo - usługowo - biurowo - mieszkaniowym, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku w tkance śródmiejskiej oraz aktualnymi standardami budowlanymi - tłumaczy w rozmowie z Oto Toruń Piotr Pruss.