Fitch Ratings potwierdził, że finanse Bydgoszczy są na poziomie stabilnym. Międzynarodowe zadłużenie miasta w walucie krajowej i obcej określono na poziomie "BBB+". Jednocześnie niezależni eksperci prognozują pogorszenie się wskaźnika spłaty zadłużenia w średnim okresie.
Według statystyk z połowy 2023 roku Bydgoszcz zamieszkiwało prawie 330 tys. mieszkańców. Tym samym miasto nad Brdą jest największą aglomeracją w regionie kujawsko-pomorskim. Natomiast stopa bezrobocia w mieście wynosiła pod koniec ub. r. - 2,2 proc. w porównaniu do średniej krajowej (5,1 proc.).
W najnowszej analizie przygotowanej przez niezależnych ekspertów z agencji ratingowej - Fitch Ratings, wyłania się dość stabilny obraz finansów Bydgoszczy.
"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienione oczekiwania Fitch, że wyniki finansowe Bydgoszczy pozostaną stabilne w latach 2024-2028 i zgodne z ratingami. Wyniki finansowe Miasta pozostały na dobrym poziomie pomimo wysokiej inflacji i stóp procentowych, spowolnienia gospodarczego oraz spadku dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)".
- Ta ocena to dobra wiadomość, po kilku trudnych latach ograniczania dochodów samorządów. Pokazuje, że zdaliśmy jako miasto egzamin odpowiedzialności z zarządzania pieniędzmi bydgoszczan, które zostały uszczuplone. Realizujemy ważne inwestycje, skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne, unikamy bezrefleksyjnego zadłużania się, które mogłoby w przyszłości zahamować rozwój. Wspólnie z innymi samorządami współpracujemy z nowym rządem nad realnym zrekompensowaniem utraconych wpływów oraz transparentnym i sprawiedliwym podziale środków centralnych pomiędzy poszczególne samorządy -mówi skarbnik miasta Piotr Tomaszewski.
Jednocześnie eksperci z agencji ratingowej prognozują "pogorszenie wskaźnika spłaty zadłużenia w średnim okresie ze względu na kontynuowane wysokie wydatki majątkowe wymagające finansowania dłużnego w połączeniu ze stabilnymi wynikami operacyjnymi". Obniży to dochody z PIT i spowoduje wzrost wydatków wynikający z presji płacowej. Agencja przyjęła takie założenia, uwzględniając, że obecny system finansowania jednostek samorządu terytorialnego (JST) nie ulegnie zmianom.
Z pełnym raportem można zapoznać się TUTAJ
Przypomnijmy, że Fitch Ratings to międzynarodowa agencja ratingowa, działająca od ponad stu lat na rynku. Posiada dwie główne siedziby - w Nowym Jorku i Londynie, a jej ocenie podlega wiele podmiotów, firm i samorządów na świecie.
Czytaj także: