Na odprawę z pracy mogą liczyć wszyscy pracownicy. Są jednak pewne wyjątki, którym szczególnie się to opłaca. Ile wynosi wysokość odprawy emerytalnej? Jakie są wyjątki? Oto szczegóły
W Polsce na świadczenie emerytalne w większości zawodów można przejść w przypadku mężczyzn - w wieku 65 lat i 60 lat - w przypadku kobiet. W momencie zakończenia kariery zawodowej pracodawca musi wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną.
Odprawę powinna zostać wypłacona w dniu ustania stosunku pracy. Jeżeli pracodawca zapomni o tym obowiązku grozi mu grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł.
Jaka jest wysokość odprawy?
Wszystko zależy tak naprawdę od zapisów w regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie zdecyduje się podwyższyć odprawy, obowiązują zasady zapisane w Kodeksie pracy.
W rozdziale III a art. 921 Kodeksu pracy wyjaśniono, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Według prawa pracy odprawa powinna odpowiadać jednomiesięcznemu wynagrodzeniu pracownika.
Oto lista wyjątków
Oczywiście przy tej zasadzie obowiązuje też lista wyjątków. Na większą odprawę mogą liczyć pracownicy samorządu terytorialnego. Tu decyduje również staż pracy. Sama odprawa jest natomiast zdecydowanie wyższa niż w przypadku większości zatrudnionych:
- po 10 latach pracy otrzymują oni dwukrotność swojego wynagrodzenia,
- po 15 latach - trzykrotność,
- po 20 latach swoją pensję mnożą razy sześć.
Inną grupą uprzywilejowaną pod tym względem są również nauczyciele. Przy stażu pracy poniżej 20 lat otrzymują oni odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, a powyżej 20 lat - trzykrotności miesięcznej wypłaty.
Czytaj także: