Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zostanie rozbudowana. To inwestycja za setki milionów

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. wizualizacja/KKM Kozień Architekci

Bydgoska Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego to jedna z najważniejszych tego typu instytucji kultury w naszym kraju. Obiekt zostanie rozbudowany. Właśnie podpisano umowę z inżynierem kontraktu.

 

Długo oczekiwana rozbudowa

Filharmonia Pomorska posiada ponad 60 lat tradycji. Znawcy tematu wskazują, że obiekt cechuje się genialną akustyką. Co przekłada się na spore zainteresowanie oraz pozycję tej instytucji kultury. Filharmonia jest domem dla uznanych na świecie zespołów - Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis. Budynek składa się z sali koncertowej, w której zasiąść może 850 osób, sali kameralnej oraz foyer, które pomieszczą po 170 osób.

Wiadomo, że obiekt zostanie rozbudowany. Powstanie nowy gmach, który połączy z obecnym budynkiem. W nowej części znajdą się: mała sala koncertowa z widownią na conajmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zadbano także o infrastrukturę. Ważnym elementem będzie system podziemnych parkingów oraz połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy stanowiący miejsce ekspozycji dzieł sztuki. Plany obejmują także otwarcie ogólnodostępnej restauracji.

Autorem koncepcji jest krakowska pracownia Kozień Architekci, którą wyłoniono w maju 2020 roku. Umowę z inżynierem kontraktu firmą Portico Project Managemen podpisano dziś (11.04). Już wkrótce zostanie wyłoniony realizator inwestycji.  

– Rozbudowa i modernizacja Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, tej jakże istotniej na mapie kulturalnej miasta, regionu i całego kraju placówki artystycznej, to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w naszym regionie. Wobec pojawiających się w przeszłości niejasności co do źródeł finansowania tej inwestycji chcę wyraźnie powiedzieć, że nie zaniechaliśmy do tej pory żadnego z kroków prowadzących do skutecznej jej realizacji. Dzisiejsza umowa to kolejny, bardzo istotny krok w tym kierunku – podkreślił w swoim wystąpieniu podczas dzisiejszej uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Założenia rozbudowy obiektu przyjął w 2017 roku zarząd województwa, którego jednostką kultury jest Filharmonia Pomorska. Bazujący na nich program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, specjalizująca się w projektowaniu obiektów, w których ważna jest akustyka. Według zapowiedzi z 2020 roku inwestycja ma kosztować nieco ponad 210 milionów złotych. Środki finansowe na ten cel mają pochodzić z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). W aktualnej wieloletniej prognozie finansowej mamy zagwarantowane środki na wkład własny w wysokości 80 mln złotych.

 

Instytucja z historią

Filharmonia Pomorska powstała w 1958 roku. Budowę budynku rozpoczęto w 1954 roku. Jednostka jest spadkobierczynią Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, które utworzono w 1923 roku w Toruniu. Bezpośrednio filharmonia zastąpiła Pomorską Orkiestrę Symfoniczną.

Legendarną postacią jest tu profesor Andrzej Szwalbe - z wykształcenia prawnik. Tu pojawia się niezwykle ciekawa i inspirująca historia, bowiem Szwalbe jako młody człowiek w 1949 wygłosił przemówienie podczas jednego z koncertów POS-u. Następnie zebrał kilka tysięcy podpisów pod petycją żądającą zapewnienia utrzymania orkiestrze i udał się z nią do władz administracyjnych. Rok później w 1950 roku zainicjował ruch społeczny Komitet Przyjaciół Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej. We wrześniu 1951 roku Szwalbe został wybrany dyrektorem POS-u. Za sprawą jego starań od 1 stycznia 1953 roku POS przekształcił się w Państwową Filharmonię Pomorską. A to doprowadziło do budowy nowego budynku.

Profesor Szwalbe był dyrektorem Filharmonii Pomorskiej w latach 1953-1991, a więc do momentu, w którym poszedł na emeryturę. Zmarł w 2002 roku i spoczął na bydgoskim cmentarzu Najświętszego Serca Jezusa w Bydgoszczy. Filharmonia znajduje się obecnie przy ulicy właśnie Szwalbego.

Architektonicznie obiekt jest klasyfikowany jako styl narodowy. Budynek posiada wymiary 35 x 45 m i wysokość 18 m.

 

Czytaj także: