Zniknęło owiane złą sławą osiedle w Toruniu. Powstają tam nowe budynki GALERIA

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
#
Fot. Agencja Toruń

Osiedle Pod Dębową Górą zmienia się nie do poznania. Przez lata było określane mianem miejsca owianego złą sławą. Teraz powstają tam bloki mieszkalne.

 

Historia tego miejsca

Osiedle Pod Dębową Górą jest częścią Mokrego. Powstało w ciągu wydmowych wzniesień. Nim przejdziemy do teraźniejszości, warto przyjrzeć się dziejom tego miejsca. W latach 1902-03 wybudowano tam stację wodociągową z wieżą wodną oraz gazownią. Wykonawcą prac była firma Born&Schütze, która posiadała swoje zakłady w rejonie Grudziądzkiej, Lelewela, Wiązowej i Wybickiego, a więc na terenie dzisiejszego Bumaru.

Sieć służyła ówczesnej miejscowości Mokre, która miała w tamtym okresie 12 tysięcy mieszkańców. W 1906 Mokre włączono do Torunia, co oznaczało podłączenie dawnej miejscowości do toruńskiej sieci wodociągów, a to wiązało się z ograniczeniem funkcjonowania zakładu. W 1921 roku władze Torunia sprzedały stację. Wieża ciśnień zniknęła nieco ponad 30 lat później.

Historia Dębowej Góry jako miejsca owianego złą sławą rozpoczęła się w XX-leciu międzywojennym. To wtedy zaczęły tam powstawać pierwsze szałasy i lepianki, które budowali najubożsi i bezrobotni mieszkańcy. Przez lata domy przechodziły ewolucję. Wielu mieszkańców osiedla stopniowo opuszczało ten rejon.

Są też kryminalne karty w tej historii.W 2008 roku doszło do strzelaniny, w 2012 roku zatrzymano 10 osób po eskapadzie, przy okazji której wybijano szyby i niszczono samochody, rozbijano tam także małe narkobiznesy. W 2019 doszło do tajemniczej śmierci 46-latka, którego ciało znaleziono tam w jednym z budynków.

Osiedle pod Dębową Górą zaczęto rozbierać w 2021 roku. Od 2017 roku dokonywano wykwaterowań. Z terenu musiało wyprowadzić się 130 osób. Rodziny przeniesiono do mieszkań socjalnych. Przez czas wyburzeń „Dębówka” wyglądała niczym żywcem wyjęta z filmów o końcu świata i zagładzie. W tamtym okresie na osiedlu występował jeszcze inny problem, a mianowicie grasował tam piroman, które regularnie podpał pustostany.

 

Powstanie blokowisko

Przy Batorego 69 Toruńskie Towarzystwo Budownictwo Społecznego wybuduje osiedle bloków mieszkalnych. Działka przeznaczona pod budownictwo wielorodzinne ma 21 tysięcy mkw. Łącznie powstanie tam osiem 3- lub 4-kondygnacyjnych bloków, które złożą się na 228 nowych mieszkań, z czego z nich 94 to lokale przeznaczone dla Gminy Miasta Toruń.

Mieszkania będą miały powierzchnię od 35 do 63 mkw. Planuje się mieszkania dla seniorów w dwóch budynkach wraz z pomieszczeniem wspólnego użytku (klubem seniora), W budynkach podpiwniczonych projektuje się 56 garaży indywidualnych. Z uwagi na wielkość osiedla i jednocześnie brak usług w okolicy, w budynku od ulicy Batorego planuje się lokale użytkowe w parterze budynku, z możliwością dowolnego podziału powierzchni. Przewidziano także tereny zielone i place zabaw.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 96,4 milionów złotych, a dofinansowanie ma wynieść ponad 66,7 mln złotych.Prace budowlane mają zakończyć się w 2026 roku. Wykonawcą osiedla jest toruńska firma Tombud.

 

Trwa nabór

Obecnie TTBS prowadzi nabór mieszkańców osiedla. Mieszkania będą w pełni wykończone, a na wyposażeniu znajdą się: drzwi zewnętrzne stalowe antywłamaniowe, drzwi wewnętrzne o konstrukcji plaster miodu z regulowanymi ościeżnicami, panele podłogowe laminowane AC 4 w pokojach, wykładzina PCV w kuchni oraz płytki gres w łazience, biały montaż elektryczny, kuchenka elektryczna, zlewozmywak dwukomorowy z baterią, umywalka z baterią, wc typu kompakt oraz wanna lub kabina prysznicowa. Ściany będą pomalowane na biało.

A jak wyglądają warunki finansowe? Partycypacja wynosi 19% wartości mieszkania, tj. 1 691 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania. Kwota kaucji to 6-krotność czynszu – stawka czynszu wynosić będzie ok. 20 zł/m2, Inwestycja objęta jest programem Mieszkanie Na Start, najemcy budynku będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu, zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie Toruńskiego TBS oraz Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: