Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych został już przyjęty przez rząd. Wśród najważniejszych zmian, które zaproponował resort finansów znalazły się m.in. brak opodatkowania tzw. obiektów małej architektury, przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców czy uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej.
Zmiany w podatku od nieruchomości są podyktowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z lipca ubiegłego roku. Chodziło definicję budowli, która okazała się niezgodna z Konstytucją. Zmiany w tym oraz innych zakresach mają wejść w życie od stycznia 2025 roku. Jak deklarują eksperci podatkowi zmiany, przygotowane przez resort, w wielu miejscach są negatywne dla podatników i przedsiębiorców.
Nowa definicja budowli i budynku
Przede wszystkim dla przedsiębiorcy istotne jest pojęcie, co prawo definiuje jako budowlę, ponieważ jest ona opodatkowana od wartości. To właśnie od budowli płaci się najwyższe podatki. Po ewentualnych zmianach w prawie w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych będzie autonomiczna definicja pojęcia "budowla". To oznacza, że nie będzie odwołania do przepisów pozapodatkowych. Dodatkowo kategorie obiektów kwalifikowanych jako budowle zostały wpisane do nowego załącznika nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podobnie będzie z pojęciem "budynek" nie będzie odwoływała się do przepisów pozapodatkowych.
Istotne zmiany dotkną też osoby posiadające garaż. Otóż niezależnie czy są one jednostanowiskowe, czy wielostanowiskowe, od wszystkich będzie trzeba płacić podatek według niskiej stawki mieszkalnej (obecnie maksymalnie 1,15 zł za m kw. powierzchni użytkowej). Jak wyjaśnia resort finansów "proponowane rozwiązania wyeliminują obecne wątpliwości dotyczące opodatkowania niektórych obiektów budowlanych (np. silosy, zbiorniki, elewatory). Będą one traktowane jako budowle, choć dotychczas mogły być opodatkowane jako budynki, a więc znacznie niżej".
Tu też zmieni się prawo
Projekt ustawy przewiduje także zmiany odnośnie terminali kolejowych i infrastruktury portowej, które mają zostać objęte likwidacją opodatkowania z mocą wsteczną prawa. Ponadto podatków nie będzie trzeba uiszczać od obiektów tzw. małej architektury. Zmiany w prawie obejmą również m.in.:
- przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców, by dać im czas na dostosowanie do proponowanych zmian (standardowy termin to 31 stycznia),
- zniesienie w podatku rolnym wnioskowego trybu udzielania zwolnień podmiotowych (np. dla instytutów badawczych), które będą stosowane z mocy samego prawa – w celu wyeliminowania zbędnej biurokracji,
- uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej — przyznano radom gmin prawo do nałożenia na inkasentów opłaty uzdrowiskowej obowiązku prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane będą do uiszczenia tej opłaty, co umożliwi sprawowanie kontroli nad rzetelnym wywiązywaniem się z obowiązku pobierania tej opłaty,
- określenie właściwości organu podatkowego w sprawie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa składanego w formie elektronicznej (na przykład w e-Urzędzie Skarbowym).