Październik to moment, gdy sezon rowerowy zbliża się ku końcowi. Na ulicach miast w naszym województwie widać coraz mniej cyklistów. Okres kiepskiej pogody to jednak dobry czas, aby pomyśleć o przygotowaniu naszych rowerów na wiosnę.
Koniec sezonu
Ścieżki rowerowe w regionie opustoszały, chociaż nie brakuje cyklistów, którzy cały czas przemieszczają się przy pomocy swoich jednośladów. Nie mniej jesień to dobry moment, aby zadbać o swój rower.
Wysoki sezon rowerowy zwykle trwa od kwietnia do października. Długość tego okresu jest uzależniona od aury za oknami. Mniej osób, które jeżdżą na rowerach, to też mniejszy ruch w serwisach rowerowych. Wiele osób decyduje się na wizyty w serwisach, dopiero gdy coś im się zepsuje. A to błąd.
Jeśli myślimy o regularnej jeździe rowerem od pierwszych podrygów wiosny, to warto samemu dokonać przeglądu jednośladu lub oddać rower na taki przegląd do profesjonalnego serwisu. To, co obejmuje tego typu usługa, zależy głównie od miejsca, gdzie się udamy. Zwykle w ramach przeglądu możemy liczyć na regulację hamulców oraz przerzutek, nasmarowanie i dokręcenie poszczególnych podzespołów, sprawdzenie stanu części, które się szybko zużywają takich, jak łożyska i suport. Istotnym elementem przeglądów jest także centrowanie kół tak, aby na wiosnę działały poprawnie.
Inne plusy
Z racji, że pracownicy serwisów rowerowych mają mniej pracy i są w stanie szybciej wykonać zleconą im usługę. Zima to ciekawy czas także z uwagi na ceny. Hurtownie w tym okresie oferują poszczególne elementy taniej niż ma to miejsce w trakcie sezonu.
- Teraz możemy dużo więcej czasu poświęcić na dokładne naprawy roweru. Rozkładać wszystko, perfekcyjnie smarować i układać od nowa. Dlatego to dobry moment, żeby oddawać rowery na przeglądy przed sezonem. Ponadto klienci mogą liczyć na rabaty, czego w sezonie nie robię. Co ważne, zimą części rowerowe w hurtowniach są po prostu tańsze - opowiada nam Jakub Czerwiński z działającego w Toruniu serwisu Bajk Serwis.
Przechowalnie rowerów
Sporą popularnością w okresie zimowym cieszą się przechowalnie rowerów. Wówczas na kilka miesięcy możemy oddać swój jednoślad do magazynu, w którym będzie bezpiecznie czekał na wiosnę. Koszt takiej usługi zaczyna się mniej więcej od 100 zł. Wszystko oczywiście zależy od punktu. Jeżeli przechowalnia to jedna z usług oferowanych przez serwis rowerowy, wówczas często istnieje możliwość połączenia przechowania jednośladu z przeglądem.
Jak przygotować się na zimę?
Jeśli jednak zdecydujemy się na jazdę rowerem zimą, wówczas warto być solidnie przygotowanym. Odzież, którą wybierzemy po pierwsze musi być praktyczna i komfortowa. Tak, aby nie tylko nas chroniła przed skutkami mrozu, ale także żeby jazda była wygodna oraz bezpieczna.
Pierwszym elementem jest odzież termiczna zapewniająca odpowiednie poczucie temperatury. Na rynku dostępne są także koszulki kolarskie dedykowane jeździe przy niskich temperaturach. Podczas treningów w okresie jesienno-zimowym, bluzy kolarskie są bardzo ważną częścią ubioru. Mają zapewnić kolarzowi odpowiednią izolację termiczną. Wytwarzane w czasie treningu ciepłe powietrze powinno zostać zatrzymane, przy jednoczesnym odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz.
Bluza kolarska musi mieć odpowiedni krój. Bardzo przydatny jest tu wydłużony tył, by ochronić plecy przed odsłonięciem w czasie jazdy. Powinna ona zostać wyposażona w ściągacze na rękawach, które uniemożliwią zimnemu powietrzu przedostawanie się pod ubranie oraz stójkę, ochraniająca szyję.
Spodnie kolarskie są dostępne w dwóch rodzajach - luźniejsze i obcisłe. Luźne spodnie powinny mieć ściągacz na dole nogawek lub zamki błyskawiczne, by zmniejszyć ryzyko zaczepienia materiałem o część roweru, ograniczyć ilość zimnego powietrza dostającego się pod ubranie oraz ułatwić dopasowanie ich do obuwia. Do tego warto pomyśleć o odpowiedniej grubości skarpetach rowerowych oraz rękawiczkach.
Garść statystyk
Według danych Eurostat w 2022 roku polskie fabryki wyprodukowały 1,04 mln rowerów. W 2023 roku polski rynek rowerowy był warty 1,27 mln dolarów. Prognozuje się, że w 2029 będzie to 1,34 mld USD.
W badaniu Statista Consumer Insights dotyczącym udziału osób korzystających z roweru jako środka transportu co najmniej dwa razy w tygodniu Polacy z odsetkiem 36 proc. zajęli 2. miejsce tuż za Holandią (53 proc.).