1 lipca na wniosek prokuratury zostanie czasowo zamknięty Punkt Paszportowy w Inowrocławiu z powodu poważnych nieprawidłowości. Poinformował o tym wojewoda Michał Sztybel. Wraz z Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Katarzyną Wesołowską przedstawił podjęte działania, które mają usprawnić obsługę cudzoziemców w regionie.
Nieprawidłowości i zamknięcie punktu paszportowego w Inowrocławiu
Podczas kontroli prokuratorzy stwierdzili liczne braki w należytym sprawowaniu nadzoru oraz rzetelnej weryfikacji danych przez pracowników punktu w Inowrocławiu. Zalecono głębokie zmiany organizacyjne. Śledztwo dotyczyło nieprawidłowości w wydawaniu paszportów osobom związanych ze światem przestępczym w latach 2018-2022. Aktualnie dwóm byłym pracownikom punktu paszportowego w Inowrocławiu postawiono zarzuty wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę.
Wojewoda Michał Sztybel w wywiadzie dla Radia PiK powiedział, że za korzyść majątkową wydawane były fałszywe paszporty. Czy podejrzani pracownicy byli częścią większej grupy, na to dzisiaj nie ma jeszcze odpowiedzi. Osoby, które otrzymały paszporty były ścigane listami gończymi za bardzo ciężkie przestępstwa i te dokumenty pojawiły się w innych śledztwach prowadzonych przez prokuraturę. Wojewoda poinformował, że sprawa jest rozwojowa i weryfikowanych jest kilka tysięcy innych paszportów. Sprawa dotyczy okresu 2018–2022, a zarzuty dotyczą dwóch urzędników, którzy zostali zatrudnieni w urzędzie po 2015 roku.
W związku z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu punktu paszportowego w Inowrocławiu zostaje on tymczasowo zamknięty od 1 lipca, do momentu zakończenia prac prokuratury.
- Kontrola punktów paszportowych jest istotna, aby zapobiegać nieprawidłowościom - powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda. - Wprowadzono nowe procedury, wymagające obecności co najmniej dwóch urzędników podczas przyjmowania wniosków. Ponadto, wszyscy pracownicy zostaną przeszkoleni z zakresu antykorupcji. Będą podejmowane dalsze działania w celu zapewnienia należytego nadzoru. Pracownicy punktu paszportowego w Inowrocławiu zostaną oddelegowani do Bydgoszczy.
Wojewoda deklaruje, że datę ponownego otwarcia punktu poda do końca sierpnia. Nikt dotychczas pracujący w Inowrocławiu nie straci pracy.
Reorganizacja pracy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego
O wprowadzonych zmianach poinformowała Katarzyną Wesołowska - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Udało się zmniejszyć liczbę oczekujących wniosków o 5,5 tys. W 2022 rok liczba ta wynosiła ok. 9 tysięcy, a od grudnia 2023 do dziś zmniejszyła się do ok. 3,5 tysiąca. Zmniejszenie zaległości było możliwe dzięki pracy świadczonej przez pracowników KPUW w soboty. Wprowadzono także priorytetyzację kolejności wpływów spraw. Wyodrębniono oddział, który zajmuje się wyłącznie zezwoleniami na pracę i pobyt. W każdą środę działa infolinia dla pracodawców dotycząca zezwoleń na pracę.
Do grudnia 2023 r. wniosek rozpatrywany był średnio 428 dni. Aktualnie do 60 dni trwa załatwianie spraw prostych, powyżej 90 dni spraw szczególnie skomplikowanych, a do pół roku pobyty rezydentów długoterminowych i stałe. Średni czas realizacji pozwolenia na pracę wynosi obecnie do 30 dni.
CZYTAJ WIĘCEJ: