"Zamelduj się w Inowrocławiu" - miasto apeluje do mieszkających tam niezameldowanych osób. Chodzi o podatki

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Inowrocław
Fot. Wikimedia

Meldunek jest nadal prawnym obowiązkiem. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Dotyczy to także mieszkających tu cudzoziemców. Zameldowanie to nie tylko urzędowa formalność, ale płynące z tego realne korzyści dla mieszkańców - wpływ części podatku do budżetu. Akcję zachęcającą do meldowania się rozpoczął Inowrocław.


Mimo prawnego obowiązku meldunku wiele osób mieszkających i pracujących np. w Inowrocławiu nie dopełnia go. Zameldowane są w innych miejscowościach i ich podatki tam trafiają. Korzystają one z miejskiej infrastruktury Inowrocławia, ale nie "dokładają się" do jego budżetu.

Prezydent Miasta Inowrocławia Arkadiusz Fajok zachęca mieszkańców do udziału w kampanii "Zamelduj się w Inowrocławiu". - Każda zameldowana osoba ma wpływ na rozwój Inowrocławia. Zależy nam na tym, aby powstawały kolejne inwestycje, ścieżki rowerowe, drogi, tereny rekreacyjne, chcemy też w pełni zadbać o już istniejącą infrastrukturę. Dlatego zachęcam osoby, mieszkające w Inowrocławiu do zameldowania się.

39,34 procent podatku dochodowego płaconego przez osoby fizyczne trafia bezpośrednio do lokalnego budżetu. Dlatego tak ważne jest, aby podatki były płacone w miejscu faktycznego zamieszkania. Podatki trafią do naszego budżetu tylko w przypadku mieszkańca zameldowanego na terenie gminy.

- Zameldowani na pobyt stały mieszkańcy Inowrocławia są automatycznie wpisywani do rejestru wyborców - czytamy na stronie Inowrocław Nasze Miasto. - Dzięki zameldowaniu można skorzystać ze zniżek, do których uprawnia posiadanie Karty Inowrocławianina. Meldunek ułatwia także rekrutację do przedszkola, czy szkoły.

Proces zameldowania jest bezpłatny i bardzo prosty. Jak to zrobić? Szczegóły TUTAJ.