Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kujawsko-pomorskim dobiegła końca. Do zamknięcia kontraktacji doszło w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Dodatkowo wręczono umowy z Krajowego Programu Obudowy realizowanego przez samorząd województwa.
Koniec kontraktacji
Ze względu na pandemię okres wydawania środków w ramach PROW 2014-2020 przedłużono o dwa lata. Ostatnie umowy wręczono dziś (5 maja) w Toruniu. Łącznie było to 6 projektów. Dodatkowo w ramach KPO sfinansowanych zostanie 13 zadań.
- To setki projektów takie, jak te dziś, które kończą wydatkowanie w ramach PROW. Cieszę się, że udało się nam dwukrotnie zwiększyć pulę, więc rozdysponowaliśmy przeszło pół miliarda złotych. Są to środki na ważne zadania wodno-kanalizacyjne, ale też infrastrukturę drogową, czy też na edukację. A więc wszystko to, co poprawia jakość życia na obszarach wiejskich - opowiada marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
PROW odpowiadał na wyzwania, z którymi borykają się kujawsko-pomorskie wsie.
- Udało nam się wiele osiągnąć. Sieciowe kanalizacje, sieciowe wodociągi, stacje uzdatniania wody. To są bardzo ważne elementy programu. Zmagamy się z obniżeniem poziomu wód w całej Polsce, ze stepowieniem. Te środki są najbardziej priorytetowe. Realizowaliśmy także drogi dla mieszkańców, gdzie to osadnictwo jest rozproszone. Zwiększyliśmy bezpieczeństwo i poprawialiśmy jakość życia - powiedziała dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Elżbieta Siemiątkowska.
Dobre wiadomości dotrą też do samorządów, których projekty trafiły na listę rezerwową. - Cieszę się z zapowiedzi, że projekty rezerwowe, które nie znalazły się w puli, a są dobre, również doczekają się finansowania. Bo ministerstwo planuje przesunąć do naszego województwa środki, które nie zostały wykorzystane w innych regionach w ramach PROW - przekazał Piotr Całbecki.
Kolejne inwestycje
Cztery wniosku dofinansowane w ramach PROW dotyczą gospodarki wodno-ściekowej. Łączna pula dofinansowania na te zadania to ponad 8,6 miliona złotych. Z kolei środki z PROW na inwestycje dotyczące dróg lokalnych to 1,6 miliona na dwa projekty. W poniedziałek (05.05) wręczono także 13 umów na projekty z KPO. Łącza suma to ponad 48 milionów.
Gmina Janikowo pozyskała nieco ponad milion złotych na budowę drogi gminnej w miejscowości Kołuda Mała, przebudowę drogi gminnej w miejscowości Ludzisko oraz przebudowę ulicy Ogrodowej w Kołodziejewie. Czym sugerowano się przy wyborze konkretnych miejsc?
- Przede wszystkim ilością mieszkańców i rozwojem obszarów wiejskich, a także budową domów jednorodzinnych. Przy tych drogach powstało dużo takich nieruchomości. Musimy cały czas rozwijać infrastrukturę na terenach wiejskich. Nie ukrywam, że te pieniądze są dla nas bardzo potrzebne - mówi burmistrz Janikowa Bartłomiej Jaszcz.
Gmina Czernikowo pozyskała 5 milionów dotacji na rozbudowę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i budowę 60 przyzagrodowych oczyszczalni w miejscach, gdzie nie jest możliwe podłączenie kanalizacji. - To są podstawowe usługi, które może świadczyć gmina, a więc zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości wody oraz odebrać ścieki. Nie ukrywam, że stuprocentowa dotacja jest ułatwieniem dla biednych gmin - powiedział wójt gminy Czernikowo Tomasz Krasicki.
CZYTAJ WIĘCEJ: