Do wakacji jeszcze ponad trzy miesiące. Jednak już teraz można zdecydować jaką nazwę będzie mieć pociąg Arrivy na trasie Bydgoszcz-Hel. To jedno z połączeń, które od 19 czerwca, przez okres wakacyjny, będzie funkcjonować w regionie kujawsko-pomorskim. Jednak jak jeszcze koleją można dostać się nad polskie wybrzeże? Podpowiadamy rozwiązania!
Na najlepsze bezpośrednie połączenia kolejowe między wybrzeżem a kujawsko-pomorskiem można liczyć z dworca Bydgoszcz Główna. Pociągiem Intercity "Bałtyk" od razu nie znajdziemy się nad polskim morzem, ale Zatoka Gdańska to też dobre rozwiązanie, zwłaszcza że podróż trwa zaledwie 1,5 godziny. Wyjazd w tygodniu z Bydgoszczy rozpoczyna się o 6.37, a na miejscu znajdziemy się tuż po godz. 8. To dobre rozwiązanie jeżeli ktoś planuje jednodniowy i w miarę ekonomiczny wyjazd, aby odetchnąć od zgiełku miasta. W ciągu dnia z Bydgoszczy odchodzą również inne połączenia do Gdańska. To m.in.
- pociąg Regio 7.32-9.32
- Intercity "Lednica" 8.10-9.36
- Intercity "Kociewie" 9.26-10.53
- Intercity "Mieszko" 10.06-11.32
- Intercity "Hutnik" 11.09-12.37
Generalnie z Bydgoszczy do Gdańska kursuje codziennie 21 pociągów. A z drugiego miasta wojewódzkiego? Toruń wypada na tym tle dość powiedzieć - skromnie. Dziennie odchodzą z dworca Toruń Główny zaledwie 4 pociągi Intercity.
Jednak, aby dostać się bezpośrednio nad polskie morze np. na Mierzeję Helską trzeba liczyć się z przesiadką poza sezonem wakacyjnym. Najpierw SKM-ą w kierunku Gdyni, a stamtąd pociągami Regio do Chałup, Jastarni czy na Hel. To właśnie tam już od 19 czerwca swoje połączenie wznowi Arriva. Aktualnie spółka ogłosiła konkurs na nazwę pociągu. Propozycje, do końca marca, można podsyłać na adres e-mail: marketing@arriva.pl. Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ Partnerem konkursu jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Swoje kursy od 28 czerwca w wakacje wznowi też pociąg "Rybitwa". Przypomnijmy, że latem ub.r. z połączenia między Toruniem Wschodnim a Kołobrzegiem skorzystało 8 tysięcy pasażerów. Natomiast od grudnia 2024 r. działa połączenie międzywojewódzkie: „Barnim” między Bydgoszczą Główną i Szczecinem. To wspólne przedsięwzięcie samorządów trzech województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego, finansujących je w proporcjach odpowiadających długości odcinków przypadających na poszczególne województwa. Realizuje je Polregio
- Zyski spółki Apator przekroczyły 71 mln zł w 2024 r.
- Muzeum Narodowe. Bydgoszczanie nie odpuszczają
- Żołnierze WOT z coraz wyższym wynagrodzeniem
W artykule wykorzystano informacje Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu