W głosowaniu online mieszkańcy Torunia wybrali ostateczną nazwę dla karty miejskiej. Nowy, elektroniczny dokument będzie nosił nazwę JO. W marcu br. władze Torunia podpisały umowę na wdrożenie systemu karty miejskiej. Zwycięzca przetargu, Mera Systemy Sp. z o.o., ma na realizację umowy czas do października.
W ostatnich latach karty miejskie wyemitowały m.in. Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław i Gdańsk. W Warszawie, Gdańsku czy Bydgoszczy pełnią one jedynie funkcję biletu komunikacji miejskiej. Wyróżnia się na tle Polski Kraków, gdzie można skorzystać ze zniżek w kawiarniach, instytucjach kultury, punktach usługowych czy nawet porad prawnych. Tym samym Toruń był jednym z niewielu miast w Polsce, w którym stworzenie od podstaw karty miejskiej zajęło ponad 15 lat. Teraz jednak jesteśmy już bliżej perspektywy wprowadzenia nowej elektronicznej karty do systemu miejskiej komunikacji. W głosowaniu internetowym trwającym od 3-10 lipca, wskazano dość jednoznacznie, jak będzie nazywać się karta miejska w Toruniu. Najwięcej głosów zdobyła propozycja: JO (1005 głosów), na drugim miejscu znalazła się TKMka (919 głosów) a na trzecim Astra (160 głosów).
Profity związane z kartą miejską
Toruńska Karta Miejska będzie systemem koncentrycznym. Oznacza to, że dane użytkownika i jego uprawnienia będą zapisywane na indywidualnym profilu (koncie) w systemie centralnym.
Nośnikami karty miejskiej (identyfikatorami użytkownika) będą:
- e-karta (aplikacja mobilna);
- fizyczna plastikowa karta bezstykowa NFC w standardzie MIFARE;
- urządzenia obsługujące komunikację w standardzie NFC (np. smartfon, zegarek);
- karty płatnicze w standardzie EMV (Europay, MasterCard, Visa).
Nowy system będzie otwarty, co pozwoli na jego jego dalszą rozbudowę z innymi systemami i aplikacjami tj. te oferujące sprzedaż biletów. Osoby posiadające kartę miejską będą mogli w ramach jednego konta korzystać z komunikacji miejskiej (z uwzględnieniem parkingów P&R) oraz z oferty miejskich jednostek (np. basenów, kortów tenisowych, lodowiska, muzeów, wystaw, teatrów, występów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, oferty Dworu Artusa czy Młyna Wiedzy).
Planuje się udostępnienie systemu również dla podmiotów komercyjnych, np. hoteli, restauracji itp. Jednym z elementów systemu karty miejskiej będzie wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w elektroniczne kasowniki, a jednostek miejskich w elektroniczne terminale do obsługi karty.
CZYTAJ WIĘCEJ: