Wzrosną kwoty z Funduszu Alimentacyjnego. Ze zmian, korzystający z tych środków, ucieszą się już jesienią

Region Raport
Biznes Ludzie
Polskie banknoty
Fot. 123rf

Od 16 lat w Polsce funkcjonuje ustawa o pomocy osobom uprawnionych do alimentów. Na szczęście prawo wkrótce w tym zakresie doczeka się nowelizacji. Planowana jest bowiem aż 100 procentowa podwyżka świadczenia. To jeden ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej. 

 

Fundusz Alimentacyjny w Polsce jest systemem wsparcia finansowego, który ma na celu pomoc osobom uprawnionym do alimentów, które nie otrzymują ich od zobowiązanych. Fundusz ten jest finansowany z budżetu państwa i administrowany przez gminy. 

 

Kto może skorzystać?

Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego przysługuje na dziecko do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli dziecko się uczy – do ukończenia 25. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie przysługuje bez względu na wiek. Świadczenie przysługuje, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1209 zł netto. Dotychczas jego wysokość wynosiła maksymalnie 500 zł miesięcznie na jedno dziecko. Oczywiście wymieniona kwota mogła być równie dobrze mniejsza, jeśli tylko zasądzone alimenty przez sąd były niższe.

Jednak już jesienią prawo w zakresie świadczenia alimentacyjnego ma zostać zmienione. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionych do alimentów. 
 

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu nowej propozycji prawnej: "Proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, w tym osoby samotnie wychowujące dzieci, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów".

Według nowelizacji alimenty od państwa będą mogły wynosić nie więcej niż tysiąc złotych na jedno dziecko. Co ważne, po zmianach w ustawie jesienią, waloryzacja świadczenia będzie dotyczyć także już przyznanych świadczeń w okresie 2024-2025.

 

Jak otrzymać alimenty?

W celu otrzymania pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego, należy złożyć wniosek do właściwego urzędu gminy (lub ośrodka pomocy społecznej).


Do wniosku należy dołączyć:

  • Zaświadczenie o dochodach rodziny.
     
  • Dokumenty potwierdzające zasądzenie alimentów.
     
  • Dokumenty potwierdzające bezskuteczność egzekucji alimentów przez komornika (np. zaświadczenie od komornika).

 

CZYTAJ WIĘCEJ: