Od początku wakacji mamy do czynienia w kujawsko-pomorskim z ogromną liczbą wypadków drogowych. Niestety wiele z nich to te śmiertelne. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca na drogach regionu zginęło na miejscu 12 osób, a dwie w trakcie 30 dni od zdarzenia - wynika z policyjnej mapy wypadków drogowych.
Ten schemat znany jest policjantom od wielu lat - letnia pogoda, luźna atmosfera, a czasem kilka łyków zimnego piwa, powodują, że funkcjonowanie kierowcy za kółkiem staje się znacznie wolniejsze. Często także wiek jest przyczyną braku właściwej reakcji. Przypomnijmy, że od 21 czerwca do 10 lipca 2023 roku odnotowano 46 wypadków, 6 osób zginęło, 47 zostało rannych. Aktualne dane z policyjnej mapy wypadków drogowych są bardziej zatrważające. W tym samym okresie zginęło na drogach kujawsko-pomorskiego już 14 osób. Natomiast niemal codziennie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu publikuje zdjęcia z ciężkich zdarzeń drogowych, w których giną kierowcy i podróżujący wraz z nimi pasażerowie.
"Drogi śmierci" w regionie
Ostatni poważny wypadek w kujawsko-pomorskim miał miejsce 16 lipca na drodze krajowej nr 15 w Wielkiej Łące, w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Brały w nim udział trzy samochody osobowe. W tym przypadku dwie osoby zabrano do szpitala. Dużo gorzej potoczyła się jazda kierowców dwóch aut i tira, które zderzyły się ze sobą na drodze krajowej nr 80 miedzy Toruniem a Bydgoszczą. 4 lipca w miejscowości Górsk w wypadku zginęła 55-letnia kobieta kierująca samochodem osobowym marki Dacia. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że jechała w kierunku Torunia i z nieznanych dotąd przyczyn zjechała na przeciwległy pas ruchu, zderzając się czołowo z ciężarową scanią. W wypadku brała również udział osobowa skoda, jadąca za ciężarówką, której 38-letni kierowca trafił do szpitala.
29 czerwca na drodze krajowej nr 15 doszło do wypadku z udziałem busa oraz samochodu osobowego. W wyniku zdarzenia aż 10 osób musiało zostać przetransportowanych do szpitala. Na szczęście mimo masowości wypadku, nikt nie zginął. Jednak już dwa dni wcześniej na drodze krajowej nr 10 mniej szczęścia miała kierująca fiatem 60-latka. Kobieta z nieznanych przyczyn zjechała z pasa i czołowo zderzyła się z samochodem ciężarowym typu laweta. Prowadząca auto osobowe kobieta zginęła na miejscu. Kilka dni wcześniej, bo 26 czerwca na tej samej drodze krajowej, w miejscowości Zielonczyn zderzyły się dwa samochody ciężarowe. Jeden z pojazdów to cysterna przewożąca gaz ziemny, drugi przewoził na rozbitej naczepie metalowe profile. Kierowca cysterny poniósł śmierć na miejscu.
Policja kontroluje trzeźwość
Niestety, ale przed nami jeszcze wiele wakacyjnych i ciepłych dni. Policja jak zawsze apeluje o ostrożność, podejmując jednocześnie wiele działań prewencyjnych takich jak "Trzeźwy kierujący", która odbyła się 15 lipca.
W trakcie działań policjanci skontrolowali łącznie 14 876 kierujących. Spośród nich 15 było w stanie nietrzeźwości, a 28 po użyciu alkoholu. Mundurowi ujawnili również 6 cyklistów, którzy kierowali rowerem pod wpływem alkoholu. Mundurowi zatrzymali 36 praw jazdy i 17 dowodów rejestracyjnych. Ponadto 4 kierujących złamało sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.
Policjanci ostrzegają, że tego rodzaju akcje będą kontynuowane i organizowane cyklicznie. Wszyscy kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego muszą się liczyć z konsekwencjami pozbawienia wolności do lat 3. Funkcjonariusze ostrzegają, że alkohol:
- wydłuża czas naszej reakcji,
- wpływa negatywnie na koordynację ruchów,
- powoduje pogorszenie wzroku i ogranicza pole widzenia,
- obniża naszą koncentrację,
- wywołuje błędną ocenę odległości, szybkości, a co najgorsze własnych możliwości.