Wybierasz się w podróż tylko z bagażem podręcznym? Tego nie wolno umieścić w walizce! Oto lista

Region Raport
Styl Życia
Bagaż podręczny na lotnisku
Fot. 123rf

Wyższe temperatury, dłużej utrzymujące się słońce na horyzoncie to dla niektórych okres zbliżających się wakacji. Wielu z nas w tym czasie planuje wybrać się na krótszy city break lub długoterminowy urlop za granicę. Niestety często przy okazji zabierania ze sobą jedynie bagażu podręcznego, nie pamiętamy, że niektórych przedmiotów nie należy w nim umieszczać. Przygotowaliśmy listę rzeczy zakazanych w bagażu podręcznym. Tego nie można zabrać ze sobą na pokład samolotu!

 

Tanie podróżowanie samolotem oznacza często trudności ze spakowaniem wszystkich potrzebnych rzeczy do walizki podręcznej. Tym samym zaoszczędzamy sporo na bilecie i możemy wydać pieniądze na atrakcje na miejscu. Jednak bagaż podręczny to także liczne ograniczenie. Nie przewieziemy w nim np. butelki wina czy innych płynów mieszczących powyżej 100 ml. O czy jeszcze należy pamiętać?

 

Bagaż podręczny. Jakie wymiary

W przypadku różnych linii lotniczych obowiązują różne wymiary bagażu podręcznego. Jednak w wielu przypadkach jest to zaledwie kilka centymetrów. Należy przyjąć, że w większości będzie to bagaż o  wymiarach: 55 cm x 40 cm x 23 cm. Istotna jest także waga, która nie może przekroczyć 10 kg. Tanie linie lotnicze mają coraz mniejsze wymiary bagażu podręcznego. Przeważają limity wynoszące 40 cm x 30 cm x 20 cm lub 40 cm x 20 cm x 25 cm.

Wiele osób zastanawia się, co można umieścić w bagażu podręcznym? Na grupach np. na Facebooku poświęconym podróżom tanimi liniami lotniczymi możemy spotkać się z pytaniami np. "Ile sztuk buteleczek po 100ml można mieć w bagażu podręcznym?", ."Czy można mieć w bagażu podręcznym pilniczek i nożyczki do skórek?" Przy okazji takich pytań zdarzają się też błędne podpowiedzi uczestników danej grupy. Postanowiliśmy rozjaśnić wszelkie wątpliwości w tej kwestii. 

 

Tylko litr płynów, ale...

Osoby wracające z popularnych city breaków często przy okazji powrotu do kraju, chciałby zakupić alkohol. Ten jednak znajduje się najczęściej w sporej wielkości butelkach. Na lotnisku możemy co prawda przewieźć w bagażu podręcznym litr płynów, lecz dzielony w kilku 100 ml buteleczkach. Zresztą w większości wykorzystujemy je np. na szampony, płyny do płukania ust czy płyn pod prysznic. Coraz częściej zdarzają się lotniska, które zwiększają limity płynów do dwóch litrów. Jest to związane z nowoczesnym skanerem 3D. Wyjątkiem są napoje będące pokarmem dla małych dzieci oraz płynne leki i inne medykamenty niezbędne dla pasażera - te możemy przewieźć bez większych problemów. 

 

Oto rzeczy zakazane

Nieważne w jakim kierunku podróżujesz. Na pokład samolotu nie wejdziesz z przedmiotami, które mogą zostać wykorzystane jako broń. Są to m.in.

  • przedmioty ostre, za pomocą których można skrzywdzić innego pasażera lub siebie (np. brzytwa, noże, nożyczki, strzykawki, igły, szpikulce do lodu, a nawet łyżwy);
     
  • broń palna,
     
  • materiały wybuchowe (np. sztuczne ognie czy fajerwerki), łatwopalne (farby, gaz do zapalniczek) czy radioaktywne,
     
  • substancje trujące lub przyczyniające się do korozji.
     

Ponadto w bagażu podręcznym nie przewieziemy m.in. kija do gry w golfa czy łyżew. 

 

Bagaż podręczny. Jedzenie na czarną godzinę

Bagaż podręczny może jednak zawierać wiele rzeczy niezbędnych podczas podróży. Są to m.in. lekarstwa – są dozwolone (nawet w formie płynnej), o ile są niezbędne w trakcie podróży i jesteś w stanie to udowodnić podczas kontroli oraz jedzenie, czyli produkty spożywcze w stanie stałym (np. batoniki lub kanapki). Jeśli masz natomiast w bagażu np. jogurt, dżem albo galaretkę, to warto pamiętać, że są one traktowane jak płyny, a więc muszą znaleźć się w maksymalnie 100 mililitrowym pojemniku. Ponadto możliwe jest zabranie ze sobą następujących rzeczy:
 

  • napoje – jednak tylko te kupione już po odprawie, w strefie odlotów.
    Elektronika – laptop i telefon; podczas kontroli zostaną skontrolowane oddzielnie, więc wyjmij je na taśmę z bagażu tak, by pracownik punktu od razu widział, z czym ma do czynienia.
     
  • Odzież wierzchnia – sweter, kurtka, żakiet czy marynarka muszą zostać skontrolowane w identyczny sposób jak elektronika[4].
     
  • Baterie, akumulatorki – zawierające ogniwa lub akumulatory litowo-metalowe (w których zawartość litu to nie więcej niż 2 g) lub litowo-jonowe.
     
  • Powerbank – czy można mieć powerbank w bagażu podręcznym? Tak, nawet dwa, każdy o pojemności do 40000 mAH (160 Wh), przy czym zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego nie możesz ich używać w czasie lotu.
     
  • E-papieros – podobnie jak płyny nie może mieć większej pojemności niż 100 ml.
     
  • Napoje wyskokowe – alkohol w bagażu podręcznym, jak wszystkie płyny, powinien znajdować się w opakowaniu nie większym niż 100 ml i nie może przekraczać stężenia 70 proc. 
     

Czytaj także: