Wstrzymał słońce, a teraz je zasłoni! Wielka rozbudowa toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej na ostatniej prostej

Puls Dnia
Region Raport
t
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P

Z nowego skrzydła toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej w pełni będzie można korzystać w drugiej połowie roku. A już teraz oglądać można na szklanej, południowej elewacji budynku pięknie się prezentującą grafikę pokazującą układ słoneczny – jakże by inaczej  - z kopernikańskiego dzieła „De Revolutionibus...”.  Tymczasem roboty budowlane wychodzą już na ostatnią prostą.        

- Prace budowlane zakończą się maju. Zanim jednak nowe skrzydło w pełni oddane zostanie do użytku musimy przeprowadzić postępowanie związane zakupem sprzętu multimedialnego. Przetargi ogłosimy do końca lutego, ale wiemy, że procedury zakupu tego rodzaju sprzętu mogą się przedłużać. Liczymy, że otwarcie nastąpi w drugiej połowie roku, może już latem - mówi portalowi kujawy-pomorze.info Danetta Ryszkowska-Mirowska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. 
 

Umieszczenie na szklanej ścianie wielkiego nadruku z kopernikańskim schematem to nie tylko nawiązanie do patrona biblioteki i skąd-inąd zgrabne połączenie nowoczesnej architektury z ukłonem wobec XVI-wiecznej sztuki drukarskiej. Jak się okazuje, ma to także jak najbardziej praktyczne zastosowanie. – To jest strona budynku, która w największym stopniu narażona jest na promienie słoneczne. Ten nadruk na szkle w pewnym stopniu ogranicza oddziaływanie światła – tłumaczy dyrektor  Danetta Ryszkowska-Mirowska.    

 

Budynek z podwójną skorą 
O rozbudowie Książnicy Kopernikańskiej szeroko już pisaliśmy na kujawy-pomorze.info -  jeszcze przed zawieszeniem na budynku strzechy, w lipcu zeszłego roku. Przypomnijmy, że za oddanym do użytku w roku 1973 głównym budynkiem biblioteki (projektu Janusza Jerki i Adama Falkiewicza), stojącym wzdłuż ulicy Słowackiego, obok budynku magazynowego i w miejscu starej hali czytelni głównej, powstaje zupełnie nowe skrzydło. Będzie to w pełni przeszklona struktura, z rozłożoną na trzech kondygnacjach nową czytelnią z otwartym dostępem do księgozbioru, z salą konferencyjną, także z magazynem studyjnym, gdzie z bliska obejrzeć będzie można największe skarby Książnicy. Będzie też otwarte zewnętrzne patio - tak, by można było poczytać lub pograć w ulubioną planszówkę na świeżym powietrzu oraz część łącząca ze starszym budynkiem kompleksu. 
 

Umowa na rozbudowę Książnicy podpisana została w czerwcu 2023. Wykonawcą prac jest toruńska firma ARS Renowacje. Cała wartość projektu to ponad 33,74 mln złotych, z czego 21,93 mln to dotacja z unijnego programy FENX.07.01, zarządzanego przez  Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego. Pozostała 1/3 kosztów rozbudowy toruńskiej placówki, czyli 11,81 mln pochodzi z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które jest organem prowadzącym Książnicę. 

Projekt nowego skrzydła to dzieło warszawskiej  pracowni  architektonicznej Studio Kwadratura  (Agnieszka Bojdecka, Barbara Śliwkowska, Katarzyna Gromek, Magda Mikosz, Anna Klochowicz, Paweł Kubacz).  Dzięki zastosowaniu tzw. podwójnej skóry – jak to tłumaczą autorzy projektu – budynek ma być energooszczędny, dobrze wentylowany, skutecznie izolowany cieplnie i chroniony przed nadmiarem słońca.    

Kolej na Bydgoszcz  
Dodajmy, że jeszcze w tym roku ruszyć mają szeroko  zaplanowane, warte kilkadziesiąt milionów złotych prace remontowe,  konserwatorskie i budowlane na obiektach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy – także prowadzonej przez samorząd województwa.  
Także o tym zadaniu szeroko informowaliśmy na kujaw-pomorze.info i o kolejnych postępach tej inwestycji będzie jeszcze pisać.