Wspólne świętowanie w Bydgoszczy. Uroczysta sesja kujawsko-pomorskiego sejmiku – wspomnienia, spotkania i nagrody

Puls Dnia
Region Raport
Wręczenie Nagrody Kopernikańskiej Fides et Ratio kardynałowi Grzegorzowi Rysiowi
Fot. Ryszard Warta

Wojewódzkie świętowanie trwa ponad tydzień – za nami już sporo koncertów i innych wydarzeń - ale kulminacyjny moment oficjalnych uroczystości mamy zawsze 7 czerwca. To specjalna sesja sejmiku z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku odbyła się w Bydgoszczy, w Domu Polskim Diecezji Bydgoskiej.

Lista gości, witanych przez przewodniczącą sejsmiku kujawsko-pomorskiego Elżbietę Piniewską, była bardzo długa. Na sesji zjawili się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele kościołów, organizacji społecznych, wojska  i służb mundurowych.

 

Sukces sprzed 25 lat

- W życiu każdego człowieka i każdej społeczności świętowanie odgrywa szczególną rolę. Tak jest również z ustanowionym 16 lat temu Świętem Województwa. To święto, jak każde, ma swoje rytuały. Jednym z nich jest uroczysta sesja sejmiku. – mówiła Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku. - Po 25 latach jasne jest ze ten właśnie szczebel administracji, czyli województwo, stał się motorem rozwoju. Przez te 25 lat wszystkie wsie i miasta naszego regonu rozwinęły się i wypiękniały. Przed nami nowe wezwania: niekorzystne zmiany demograficzne, konieczność wzmocnienia opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży, na dobre rozpoczniemy wydatkowanie środków europejskich na lata 2021-2027 i odblokowanych wreszcie środków z KPO.    

W barwnym przemówieniu przypomniała wiele okrągłych rocznic, które obchodzimy – wejścia do NATO, do Unii Europejskiej, pielgrzymki świętego Jana Pawła II i oczywiście powstania województwa kujawsko-pomorskiego, „sklejonego z wielu odłamków kulturowych”. Podkreśliła też to, że właśnie województwa stanowią ten szczebel władzy, który w ogromnej mierze decyduje o tym, jak Polska dziś wygląda.

- W czerwcu 1989 wykonaliśmy ogromny krok do wolności i demokracji. To dzięki m.in. wydarzeniom czerwcowym możliwe było przeprowadzenie przed 25 laty reformy administracyjnej. Województwa sprzed reformy były zbyt małe, by efektywnie wykorzystywać środki europejskie – mówił wicewojewoda Piotr Hemmerling.  -  Mija ćwierć wieku od utworzenia Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przez ten czas powstała wspólnota. To czas inwestycji i rozwoju gospodarczego, nasza infrastruktura drogowa zmieniła się nie do poznania. Lepiej nam się żyje, uczy i przemiesza. Jesteśmy częścią Europy i potrafimy korzystać z przywilejów, jakie daje nam Unia Europejska. Bez samorządu terytorialnego nie byłoby demokratycznej Polski. 

 

Pielgrzymka Jana Pawła II

25 lat temu odbyła się pamiętna pielgrzymka świętego Jana Pawła II do naszego regionu – i to wydarzenie postanowił upamiętnić sejmik województwa, podkreślając między innymi znaczenie papieskich pielgrzymek dla odzyskania w naszym kraju swobód obywatelskich i demokratycznych.

-  Kiedy powstawało nasze województwo, chodziło o zbudowanie mocniejszego państwa w obliczu wielkich wyzwań, które nadchodziły. Budowania odporności. Silne regiony powstały, żebyśmy mogli wykorzystać środki unijne. I naszym obowiązkiem jest taka obecność w Unii Europejskiej, żeby nasz region jak najbardziej na tym skorzystał – mówił marszałek Piotr  Całbecki.

O przygotowaniach do papieskich wizyt w regionie wspominał ówczesny prezydent Torunia, Wojciech Grochowski. - To były setki, tysiące zaangażowanych ludzi. Tak, jak na impresjonistycznym obrazie z daleka sprawia on wrażenie jednolitego wizerunku, ale z bliska widać, że to tysiące osobnych plamek. Tak właśnie było z tymi przygotowaniami. Ważne jest także to, że wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy i Toruniu zrobiły także bardzo wiele dla relacji obu miast. Pamiętajmy, że to wtedy właśnie Bydgoszcz i Toruń połączone zostały łańcuchem przyjaźni. Ostatnie jego ogniwa połączyliśmy z prezydentem Bydgoszczy Henrykiem Sapalskim w Złejwsi Wielkiej – dodał Wojciech Grochowski.

 

Nagrody i odznaki

Podczas uroczystej sesji wręczono też specjalne nagrody i odznaczenia. Marszałek Piotr Całbecki po raz pierwszy wręczył Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio (Wiara i Rozum). Otrzymał ją kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Nagroda przyznawana jest osobom z kręgu nauki i kultury, które swoją działalnością i życiem realizują dewizę fides et ratio, czyli połączenia wiary z rozumem.

- Będą tu musiał wracać na posiedzenia kapituły tej nagrody, a że znam wielu ludzi, którzy przede mną  powinni otrzymać takie odznaczenie, to nie będzie trudna praca – mówił kardynał Grzegorz Ryś tuż po odebraniu nagrody.

Przyznano też Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego Wojciechowi Grochowskiemu i Romanowi Jasiakiewiczowi, którzy pełnili funkcje prezydentów Torunia i Bydgoszczy w czasie wizyty papieża 7 czerwca 1999 roku.

- Walka o Polskę nie skończyła się. Jesteśmy w ciągłym procesie zdobywania wolności. Tak jak powiedział Jan Paweł II, wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Każde pokolenie musi mieć świadomość, że tę wolność wciąż na nowo trzeba wykuwać – mówił marszałek Piotr Całbecki, nawiązując do historii bydgoskiego Domu Polskiego, który powstał jako miejsce integrujące polską społeczność Bydgoszczy, zmagającą się w czasach zaborów z germanizacją. - Chciałbym żeby kolejne 25 lat minęły w podobnej atmosferze budowania naszego lepszego życia, dialogu i prowadzenia działań na rzecz drugiego człowieka, wspierania tych, którzy wymagają pomocy – podkreślił marszałek. 

Warto dodać, że uroczyste sesje sejmiku w ramach Święta Województwa co roku odbywają się w jednym z trzech największych miast regionu, jako wyraz upamiętnienia pielgrzymek papieża Polaka do naszego regionu.