Pierwsze informacje o ASF w naszym regionie pojawiły się 6 czerwca 2024 roku, wykryto obecność wirusa u padłego dzika w miejscowości Szabda w powiecie brodnickim. Był to jednak odosobniony przypadek. Sytuacja stała się poważna, gdy 8 sierpnia wykryto ognisko ASF u świń w powiecie chełmińskim w miejscowości Kałdus. W gospodarstwie utrzymywano 35 świń. 11 sierpnia potwierdzono drugie ognisko ASF w miejscowości Starogród w gminie Chełmno. Ilość zwierząt to 127 świń. Obszar zagrożony ASF występował w obrębie 10 km w powiatach: świeckim (gmina Pruszcz), bydgoskim, chełmińskim.
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel w uzgodnieniu z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii w związku z likwidacją ognisk afrykańskiego pomoru świń, w miejscowości Kałdus oraz w miejscowości Starogród 12 września wydał uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF na terenie powiatu chełmińskiego, świeckiego i bydgoskiego.
Na wspomnianych obszarach objętych restrykcjami stosowano środki przez okres co najmniej 30 dni, które miały na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Podejmowane w obszarze działania, pozwalają na wykluczenie obecności ASF. 11 września upłynął okres 30 dni od wstępnego czyszczenia i odkażania drugiego ogniska ASF, co dało możliwość uchylenia obowiązujących restrykcji w obszarach zapowietrzonym i zagrożonym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a tym samym wydania rozporządzenia przez Wojewodę.