Europejskie Dni Dziedzictwa w regionie. Jakie wydarzenia zaplanowano przez cały wrzesień?

Region Raport
Styl Życia

Przez cały wrześnie w różnych miejscowościach na terenie kujawsko-pomorskiego odbywać się będą różnorodne wydarzenia kulturalne. Ma to związek z Europejskimi Dniami Dziedzictwa pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. 

 

Wydarzenie zainaugurowała prelekcja historyka sztuki Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej na temat kościołów ewangelickich i poewangelickich w ubiegłą sobotę (7 września) w Bydgoszczy. Na tym jednak nie koniec, ponieważ praktycznie każdego dnia można będzie skorzystać z interesujących imprez, przygotowanych przez organizatorów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. 

 

Miesiąc z atrakcjami w regionie

Europejskie Dni Dziedzictwa to m.in. wystawy, zwiedzanie z przewodnikiem, spacery historyczne, rajdy terenowe, prelekcje oraz festyny.

Jeszcze tylko 15 września o godz. 9:30, 11:15 oraz 13:00 chętni będą mogli poznać zakamarki Filharmonii Bydgoskiej wraz z przewodnikiem. Na zwiedzanie obowiązują zapisy: telefonicznie: 52 321 25 50 lub elektronicznie: promocja@filharmonia.bydgoszcz.pl. W Żninie z kolei w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, tamtejszej Muzeum Ziemi Pałuckiej zaprasza na bezpłatną podróż Żnińską Kolejką Wąskotorową do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Dodatkowo ciekawych informacji o kolei wąskotorowej dostarczy przewodnik, który wraz z uczestnikami pokona trasę kolejową. Wyjazd ze Żnina planowany jest o godz. 9:00 a powrót o godz. 11:10. Obowiązują wcześniejsze zapisy. 

 

Tężnie z przewodnikiem

15 września  o godz. zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem uzdrowiska w Ciechocinku. Trasa spaceru przebiegać będzie obok najbardziej charakterystycznych dla uzdrowiska atrakcji: m.in. fontanny Grzybek, deptaka sław, Teatru Letniego i pod największymi w Europie tężniami solankowymi. Zwiedzanie obejmie również park zdrojowy, w którym znajdują się m.in. staw z mostkiem wspomnień, muszla koncertowa oraz fontanna Jaś i Małgosia.  Długość trasy ma około 4 km. Z kolei o godz. 9 rozpocznie się zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie.  - Nasi goście będą mieli okazję zobaczyć dwie wystawy stałe: „Dzieje Chełmna” oraz „Ludwik Rydygier – światowej sławy chirurg”, a także ekspozycje czasowe - zapowiadają organizatorzy.

W Toruniu na uczestników EDD atrakcje przygotowały m.in. Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu, Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów. We wszsytkich tych instytucjach od godz. 18 odwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach, oprowadzaniu z przewodnikiem czy zapoznaniu się z historią i opowieściami snutymi przez przedstawicieli instytucji. 

 

W Bydgoszczy o fotografii 

Miłośnicy fotografii również znajdą coś dla siebie. W sobotę (14.09)od godz. 12 Muzeum Fotografii w Bydgoszczy zaprasza na wystawy – ekspozycję stałą „KOLEKCJA” oraz wystawę czasową „MetaMemory 1977 – ∞”, Józefa Żuka Piwkowskiego.

„KOLEKCJA” to wystawa poświęcona zbiorom Muzeum, m.in. kolekcji aparatów fotograficznych czy historii bydgoskiego FOTONU. „MetaMemory 1977 – ∞” jest wystawą, prezentującą fragment długiej historii projektu, polegającego na codziennym robieniu autoportretu. Przy niej działa również studio PortretuWielokrotnego. Innym wydarzeniem organizowanym na terenie Bydgoszczy będzie możliwość odwiedzenia Biblioteki Bernardynów. Zwiedzenie 14 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się o godzinie 10.00 i 13.00. Dodatkowo, z okazji rocznicy 250-lecia otwarcia Kanału Bydgoskiego organizatorzy zapraszają na wystawę pt. „Tratwy i tartaki w krajobrazie bydgoskiego obszaru wodnego na przełomie XIX i XX wieku”. Na wystawie będzie można zapoznać się m.in. ze zbiorami Muzeum Kanału Bydgoskiego i eksponatami zgromadzonymi w Zbiorach Specjalnych bydgoskiej książnicy.

 

Niemal na wszystkie wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy. Z pełnym programem odbywających się w regionie EDD można zapoznać się TUTAJ