Wielka szansa dla uczniów kończących podstawówki w kujawsko-pomorskim. Podpisano umowę

Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Przedstawiciele Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz 31 reprezentantów gmin i miast z regionu podpisali w czwartek w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego (27 czerwca) umowę partnerską na realizację projektu „Klucz do uczenia 3.0”. Rozwiązanie jest dedykowane dla uczniów klas 7 i 8. Ma obowiązywać przez najbliższe dwa lata.

 

„Klucz do uczenia 3.0”

Projekt, który planowo ma być realizowany już od jesieni tego roku to nic innego, jak wsparcie uczniów klas 7 i 8 w procesie kształcenia. Młodzi mieszkańcy Kujaw i Pomorza będą mogli uczęszczać na dodatkowe lekcje języka angielskiego i matematyki, warsztaty z kompetencji społecznych i społeczno-emocjonalnych oraz efektywnego uczenia się.

Łącznie do projektu przystąpiło 31 samorządów z naszego województwa. Są to zarówno duże miasta, jak Bydgoszcz i Toruń, ale także i mniejsze gminy o charakterze wiejskim. Tym samym w dodatkowych zajęciach wezmą udział uczniowie z ponad 50 szkół.

- Kreatywność i umiejętność uczenia się są bardzo ważne. To taki bagaż na przyszłość. Nauczyciele ze szkół będą prowadzili zajęcia. Będą oni przygotowani w ramach projektu. Godziny pracy nauczycieli będą finansowane ze środków unijnych. Chcemy ruszyć z początkiem roku. Musimy przygotować prowadzących oraz wyselekcjonować uczniów. Obejmiemy wsparciem blisko 1700 uczniów - mówiła Eliza Kaczmarek - dyrektor departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

 

Samorządy widziały potrzebę

Zarówno matematyka, jak i język angielski to przedmioty, które sprawiają wiele trudności młodym ludziom. Samorządy widzą potrzebę wzmożonej pracy z uczniami w tych dziedzinach. Swego rodzaju papierkiem lakmusowym są tu egzaminy ósmoklasistów.

- Dołączyliśmy do projektu, bo wyniki egzaminów ósmoklasistów nie są zadowalające, ponieważ odstają od średniej wojewódzkiej i powiatowej. Szukamy rozwiązań, które pozwolą nam pomóc poprawić wyniki egzaminów. Nie chodzi tylko o wyniki, lecz o to, aby naszej młodzieży żyło się łatwiej. Prowadzimy analizy czemu takie były wyniki. Wpływ może mieć kierunkowe wykształcenie nauczycieli, o których ciężko w małych ośrodkach. Te wyniki spadły wszędzie. Głównie będą to zajęcia dodatkowe i rozwijające. Z jednej strony musimy pozyskać specjalistów, a z drugiej zachęcić uczniów do brania udziału w projekcie - mówił Tomasz Zygnerowski - burmistrz Wąbrzeźna.

Sami nauczyciele chętnie pomagają swoim podopiecznym. - Przystąpiliśmy do projektu ze względu na naszych uczniów. To darmowe dodatkowe godziny, bo są pokryte z dotacji. Nasz udział to wkład rzeczowy. Bardzo chętnie z takich programów korzystamy. Łącznie u nas biorą udział 3 szkoły. Nauczyciele są bardzo chętni do pracy. Udzielają się także społecznie - przekazał Jarosław Radacz - burmistrz Brodnicy.

 

Środki unijne a edukacja

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego od lat wspiera naukę i edukację w różnych obszarach. „Klucz do uczenia 3.0” stanowi inwestycję w młodych mieszkańców regionu.  
- To bardzo ważny projekt dla samorządu województwa, bo zaangażowanych jest 50 szkół. Mowa tu o kluczowych przedmiotach, a więc matematyce i angielskim. My jako samorząd staramy się lokować jak najlepiej środki z budżetu województwa i fundusze unijne. Młodzież jest to najlepsza inwestycja jaką możemy sobie wyobrazić - powiedział członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Marek Wojtkowski.

Jak zapowiada Marek Wojtkowski, władze województwa planują kolejne projekty, które mają na celu wspieranie edukacji. - Jesteśmy w nowej perspektywie unijnej. Także kolejne projekty miękkie i społeczne będą realizowane. Mamy program stypendiów dla uczniów. A teraz wspomagamy te kluczowe dziedziny nauki - opowiada Marek Wojtkowski. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: