Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, czterdzieści lat temu został brutalnie zamordowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. W naszym regionie od piątku do niedzieli (18-20.10.2024) odbywały się obchody rocznicowe.
W obchody włączyli się w nie tłumnie mieszkańcy Włocławka, Torunia, Bydgoszczy, Łubianki i przede wszystkim Górska, gdzie został porwany. Jego grób przy kościele Św. Stanisława Kostki w Górsku stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek.
– To dzieło jest naszym wotum wdzięczności księdzu Jerzemu Popiełuszce za jego heroizm, prawdomówność i konsekwencję w działaniu. Tym koncertem dziękujemy również mamie księdza Mariannie Popiełuszko – podkreślił marszałek Piotr Całbecki, który tego dnia oddał hołd kapłanowi, składając wiązankę kwiatów pod jego pomnikiem.
Uroczystości rozpoczęły się w piątek we Włocławku. Tam uroczystą mszę w katedrze celebrowali wspólnie ordynariusze diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel, bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk i włocławskiej bp Krzysztof Wętkowski. Pierwszy dzień obchodów zwieńczyło przejmujące wykonanie oratorium "Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły" Piotra Pałki. Pod batutą Mariana Szczepańskiego wystąpił Chór Canto z włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych. W piątkowych uroczystościach uczestniczyli wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski i radni województwa Józef Łyczak, Wojciech Jaranowski i Sławomir Kopyść. Nasza relacja TUTAJ.
W sobotę odbyły się główne uroczystości w Górsku, gdzie 40 lat temu funkcjonariusze bezpieki napadli i uprowadzili księdza, by go później torturować i zabić. Po mszy w kościele parafialnym odprawiona została droga krzyżowa, której ostatnią stacją był krzyż-pomnik przy krajowej osiemdziesiątce. Późnym popołudniem odbyło plenerowe widowisko muzyczne, na które złożyły się pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy. Wystąpili aktorzy polskich scen i znani artyści estradowi oraz chór i muzycy. W uroczystościach w Górsku uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki oraz radni województwa Ewa Kozanecka i Przemysław Przybylski.
Tego dnia w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, czyli w miejscu odprawienia przez ks. Jerzego ostatniej w życiu mszy zabrzmiało słynne "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Misterium "Via Dolorosa" przygotowała Filharmonia Pomorska. Wystąpiły Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Bezpośrednio po koncercie odbyła się msza w intencji kanonizacji kapłana. W Bydgoszczy samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
W niedzielę 20 października w Toruniu pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Następnie fundacja Dzięki Muzyce zaprezentowała w kościele akademickim na Rynku Staromiejskim koncert "V-te nie zabijaj". W programie opartym na religijnych tekstach zabrzmią utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. Samuela Barbera i Oli Giejlo. Przesłaniem słaniającego do refleksji widowiska "V-te nie zabijaj" było dążenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do życia w prawdzie, a wykorzystane w widowisku fragmenty homilii kapelana Solidarności przypomniały słuchaczom o tym, czym prawdę wypełnić – opierać się złu poprzez czynienie dobra. Z kolei w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance odbędzie się koncert "Dobro nieskończone" Tomka Kamińskiego.
W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w dniach 17-18 października odbyła się konferencja naukowa "Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa" organizowana we współpracy z Centrum Badania Historii Solidarności i Oporu Społecznego w PRL. Naukowcy z IPN i wielu uczelni w Polsce dyskutowali o postaci ks. Jerzego, kościele w czasie PRL-u czy aparacie komunistycznej represji. Odbyły się sesje: "Kościól w obliczu totalitaryzmu", "Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny kapelan Solidarności, męczennik i błogosławiony Kościoła", "Księża niezłomni wobec komunistycznego reżimu" oraz "Machina komunistycznych represji".
W Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu do 27 października prezentowana jest wystawa "Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności". Autorami są dr Katarzyna Maniewska z delegatury IPN w Bydgoszczy i dr Arkadiusz Kazański z oddziału IPN w Gdańsku. Na dwudziestu planszach udokumentowano młodość, początki kapłaństwa i posługę ks. Jerzego Popiełuszki, w szczególności po powstaniu „Solidarności”. Archiwalne fotografie przypominają najważniejsze etapy działalności patriotycznej kapłana – pomoc osobom represjonowanym w okresie stanu wojennego, msze święte za Ojczyznę, represje i prześladowania księdza, a także jego śmierć.
W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.