We Włocławku, Górsku, Bydgoszczy, Toruniu i łubiance uroczyście obchodzono 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki ZDJĘCIA

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Popiełuszko
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, czterdzieści lat temu został brutalnie zamordowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. W naszym regionie od piątku do niedzieli (18-20.10.2024) odbywały się obchody rocznicowe.

W obchody włączyli się w nie tłumnie mieszkańcy Włocławka, Torunia, Bydgoszczy, Łubianki i przede wszystkim Górska, gdzie został porwany. Jego grób przy kościele Św. Stanisława Kostki w Górsku stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek.

– To dzieło jest naszym wotum wdzięczności księdzu Jerzemu Popiełuszce za jego heroizm, prawdomówność i konsekwencję w działaniu. Tym koncertem dziękujemy również mamie księdza Mariannie Popiełuszko – podkreślił marszałek Piotr Całbecki, który tego dnia oddał hołd kapłanowi, składając wiązankę kwiatów pod jego pomnikiem.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek we Włocławku. Tam uroczystą mszę w katedrze celebrowali wspólnie ordynariusze diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel, bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk i włocławskiej bp Krzysztof Wętkowski. Pierwszy dzień obchodów zwieńczyło przejmujące wykonanie oratorium "Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły" Piotra Pałki. Pod batutą Mariana Szczepańskiego wystąpił Chór Canto z włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych. W piątkowych uroczystościach uczestniczyli wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski i radni województwa Józef Łyczak, Wojciech Jaranowski i Sławomir Kopyść. Nasza relacja TUTAJ.

W sobotę odbyły się główne uroczystości w Górsku, gdzie 40 lat temu funkcjonariusze bezpieki napadli i uprowadzili księdza, by go później torturować i zabić. Po mszy w kościele parafialnym odprawiona została droga krzyżowa, której ostatnią stacją był krzyż-pomnik przy krajowej osiemdziesiątce. Późnym popołudniem odbyło plenerowe widowisko muzyczne, na które złożyły się pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy. Wystąpili aktorzy polskich scen i znani artyści estradowi oraz chór i muzycy. W uroczystościach w Górsku uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki oraz radni województwa Ewa Kozanecka i Przemysław Przybylski.

Tego dnia w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, czyli w miejscu odprawienia przez ks. Jerzego ostatniej w życiu mszy zabrzmiało słynne "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Misterium "Via Dolorosa" przygotowała Filharmonia Pomorska. Wystąpiły Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Bezpośrednio po koncercie odbyła się msza w intencji kanonizacji kapłana.  W Bydgoszczy samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

W niedzielę 20 października w Toruniu pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Następnie fundacja Dzięki Muzyce zaprezentowała w kościele akademickim na Rynku Staromiejskim koncert "V-te nie zabijaj". W programie opartym na religijnych tekstach zabrzmią utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. Samuela Barbera i Oli Giejlo. Przesłaniem słaniającego do refleksji widowiska "V-te nie zabijaj" było dążenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do życia w prawdzie, a wykorzystane w widowisku fragmenty homilii kapelana Solidarności przypomniały słuchaczom o tym, czym prawdę wypełnić – opierać się złu poprzez czynienie dobra. Z kolei w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance odbędzie się koncert "Dobro nieskończone" Tomka Kamińskiego.

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w dniach 17-18 października odbyła się konferencja naukowa "Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa" organizowana we współpracy z Centrum Badania Historii Solidarności i Oporu Społecznego w PRL. Naukowcy z IPN i wielu uczelni w Polsce dyskutowali o postaci ks. Jerzego, kościele w czasie PRL-u czy aparacie komunistycznej represji. Odbyły się sesje: "Kościól w obliczu totalitaryzmu", "Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny kapelan Solidarności, męczennik i błogosławiony Kościoła", "Księża niezłomni wobec komunistycznego reżimu" oraz "Machina komunistycznych represji".

W Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu do 27 października prezentowana jest wystawa "Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności". Autorami są dr Katarzyna Maniewska z delegatury IPN w Bydgoszczy i dr Arkadiusz Kazański z oddziału IPN w Gdańsku. Na dwudziestu planszach udokumentowano młodość, początki kapłaństwa i posługę ks. Jerzego Popiełuszki, w szczególności po powstaniu „Solidarności”. Archiwalne fotografie przypominają najważniejsze etapy działalności patriotycznej kapłana – pomoc osobom represjonowanym w okresie stanu wojennego, msze święte za Ojczyznę, represje i prześladowania księdza, a także jego śmierć.

 

W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.