Toruński magistrat ogłosił przetarg na modernizację ulicy Olsztyńskiej na odcinku od Czekoladowej do granic miasta. Na ten moment czekało wielu mieszkańców Torunia oraz województwa, bowiem to trasa wylotowa w kierunku takich miejscowości, jak m.in. Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń oraz Brodnica. Prace mają potrwać 30 miesięcy.
Ważna trasa w Toruniu ma być przebudowana
Ostatnia przebudowa ulicy Olsztyńskiej miała miejsce 2007 roku, wówczas drogowcy zmodernizowali odcinek od Szosy Lubickiej do Czekoladowej. W 2014 roku powstał projekt zakładający remont Olsztyńskiej od Czekoladowej do granic miasta. Tu na drodze do realizacji przedsięwzięcia stanęły pieniądze, ponieważ możliwości pozyskania dofinansowania na remont dróg w miastach jest ograniczone.
Paweł Gulewski w trakcie ubiegłorocznej kampanii przed wyborami samorządowymi wskazał remont Olsztyńskiej jako jeden ze swoich priorytetów. Ostatnie miesiące w toruńskim magistracie minęły na poszukiwaniu możliwości pozyskania środków zewnętrznych na modernizację trasy oraz optymalizację projektu z 2014 roku tak, aby ten był dostosowany do obecnego układu drogowego.
Zwieńczeniem tych prac jest ogłoszenie warunkowego przetargu na modernizację Olsztyńskiej, co nastąpiło 11 marca. Dlaczego postępowanie ma taki charakter? - Dzisiaj ogłaszamy przetarg, lecz z pewnym zastrzeżeniem: jego pozytywne rozstrzygnięcie uzależnione jest od środków finansowych, które uzupełnią nam cały budżet - mówił prezydent Paweł Gulewski.
Skąd mają pochodzić pieniądze? Remont 1,9 kilometra Olsztyńskiej jest szacowany jako wydatek rzędu 145 milionów złotych. Pozycja została uwzględniona w budżecie Torunia na rok 2025. Na ten cel magistrat zabezpieczył 45 milionów złotych. W lutym władze miasta wystąpiły do Ministerstwa Infrastruktury i Transportu o przyznanie środków w ramach subwencji ogólnej na kwotę około 67 milionów złotych.
Na tym nie koniec starań o środki zewnętrzne. Drugim źródłem finansowania ma być pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 50 milionów złotych. Atutem tego rozwiązania jest możliwość umorzenia 5 procent pożyczonej kwoty oraz oprocentowania wynoszącego zero procent. - Nie ma zbyt wielu możliwości na dofinansowanie do budowy dróg w miastach. W sukurs przychodzi to, co dedykuje BGK krajowo, czyli środki, którymi dysponuje z Krajowego Planu Odbudowy. Nie jest to dotacja, lecz pożyczka z częściowym umorzeniem oraz zerowym procentem. Spłata pożyczki odbywa się przez 20 lat. Tutaj musimy podpisać umowę na pożyczkę maksymalnie do sierpnia 2026, a je wypłata musi nastąpić do grudnia 2030 roku. Od tego momentu teoretycznie liczy się te 20 lat na spłatę - powiedział wiceprezydent Rafał Pietrucień.
Procedura przetargowa potrwa do 17 kwietnia. W przypadku pozytywnych rozstrzygnięć umowa zostanie podpisana najszybciej w drugiej połowie lipca 2025 roku. Wybrany w postępowaniu wykonawca będzie miał 30 miesięcy na zrealizowanie inwestycji.
Zakres prac
Nowa Olsztyńska na odcinku od Czekoladowej do granic miasta będzie miała po dwa pasy o szerokości 7 metrów w każdą ze stron, z szerokimi poboczami oraz pasami rozdziału ruchu. Przy jezdni znajdą się chodniki (o szerokości od 1,5 do 2,5 m) oraz ścieżki rowerowe (o szerokości od 2 do 2,5 m). Z uwagi na bliskość zabudowań przewidziano ekrany akustyczne. Projektowana prędkość pojazdów na Olsztyńskiej po modernizacji to 60 km/h. Klasa drogi to GP 2/2.
Sporym wyzwaniem będzie budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w pobliżu ulicy Ciechanowskiej. Estakada lub tunel to jedyne rozwiązania, na które zgodziła się spółka PKP PLK. Wybudowanie wiaduktu może pochłonąć nawet ponad 80 milionów złotych. Estakada ma mieć 205 metrów długości. Na wiadukcie znajdą się po dwa pasy w każdą stronę oraz ścieżka rowerowa.
Nowinką, względem projektu z 2014 roku, jest budowa ronda turbinowego na wysokości Ceramicznej oraz planowanej ulicy Nowy Przelot. W tym rejonie powstanie także przepust dla Strugi Toruńskiej, który będzie azylem dla zwierząt. Co ważne w ramach inwestycji powstaną cztery skrzyżowania. A te zostaną zlokalizowane na wysokości ulic: Suwalskiej, Ceramicznej (wspomniane rondo turbinowe), Nad Strugą oraz Granitowej.
Projekt obejmuje także budowę wiaduktu, który pozwoli skomunikować ścieżki rowerowe i ciągi piesze. Estakada ma mieć długość 15 metrów i jest planowana w rejonie firmy CEG-TOR. W ramach inwestycji powstaną też drogi dojazdowe, przebudowane zostaną urządzenia infrastruktury technicznej, a przy trasie znajdzie się oświetlenie. Zakres prac obejmuje też zagospodarowanie zieleni. Co ważne, wykonawca będzie musiał dokonać zinwentaryzowania zieleni.
Olsztyńska nie zostanie zamknięta na czas remontu. Miasto planuje też etapowanie modernizacji. Jednym z zadań wykonawcy będzie przygotowanie projektu tymczasowej organizacji ruchu. Co istotne, ma to zostać omówione z mieszkańcami w ramach konsultacji.
- Zyski spółki Apator przekroczyły 71 mln zł w 2024 r.
- Muzeum Narodowe. Bydgoszczanie nie odpuszczają
- Żołnierze WOT z coraz wyższym wynagrodzeniem