Waloryzacja rent i emerytur. W marcu świadczenie wzrośnie u rolników. O ile?

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. 123rf

Na kujawy-pomorze.info wiele uwagi poświęciliśmy już tematowi waloryzacji rent i emerytur, która nastąpi 1 marca. Jednak podwyżka czeka osoby należące także do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

 

Świadczenia KRUS we wrześniu 2024 roku pobierało 967 836 osób. Przypomnijmy, że KRUS od 1991 r. przejął zadania realizowane przez ZUS i urzędy gminne. Kasa realizuje wiele dodatkowych zadań zleconych przez państwo, m.in. świadczenia kombatanckie dla inwalidów wojennych, ubezpieczenie zdrowotne rolników, ich domowników, emerytów i rencistów, a także członków ich rodzin. 

W ubezpieczeniu społecznym rolników funkcjonują, na odrębnych zasadach finansowych, dwa rodzaje ubezpieczenia:

  • ubezpieczenie emerytalno-rentowe, finansowane w przeważającej części z dotacji budżetowej, uzupełnionej dochodami ze składek ubezpieczonych rolników,
     
  • ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, realizację świadczeń z tego ubezpieczenia gwarantują jedynie składki od rolników, gromadzone w Funduszu Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Fundusz ten jest osobą prawną, funkcje zarządu pełni z urzędu Prezes KRUS, pod nadzorem Rady Rolników.    

 

Waloryzacja KRUS. O ile wzrośnie?

Niestety w tym przypadku nie mamy dobrych informacji bowiem tegoroczna waloryzacja KRUS będzie najniższa od lat (5,5 proc.). Przypomnijmy, że w poprzednich latach wskaźnik ten wyglądał następująco: w 2024 r. wynosił 12,12 proc. a w 2023 r. aż 14,8 proc. 

Aby otrzymać świadczenie z KRUS należy być ubezpieczonym rolnikiem lub należeć do rodziny rolniczej. Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana osobom, które są trwale lub okresowo całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie. Wspomniana niezdolność musiała powstać w trakcie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu bądź w ciągu 18 miesięcy od ustania takiego okresu. Ile wyniesie marcowa waloryzacja? Okazuje się że renta rolnicza wzrośnie o mniej niż 100 zł. Jej wysokość jest równa emeryturze minimalnej, wobec czego od 1 marca to świadczenie będzie wynosić 1 878,91 zł brutto (wzrost o 97,95 zł).

 

CZYTAJ WIĘCEJ: