W Toruniu trwa IX Kujawsko-Pomorskie Forum Polityki Społecznej. „Jesteśmy w zupełnej sytuacji niż 25 lat temu”

Puls Dnia
Biznes Ludzie
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Od 13 do 14 listopada w toruńskim Hotelu Filmar odbywa się IX Kujawsko-Pomorskie Forum Polityki Społecznej, którego organizatorem jest świętujący w tym roku jubileusz swojego 25-lecia Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. wyzwania dla pieczy zastępczej oraz przyszłość polityki społecznej.

 

IX Kujawsko-Pomorskie Forum Polityki Społecznej

Organizowane w Toruniu wydarzenie to dwa dni pełne rozmów i wykładów na temat polityki społecznej w regionie. Pierwszy dzień to wykład inauguracyjny „Pomoc społeczna wymaga zmian” oraz „25 lat minęło… Wyzwania i kierunki w regionalnej polityce społecznej na przestrzeni 25 lat działalności Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu”. Do tego przeprowadzono cztery główne bloki tematyczne:  - Blok I - „Rodzina w obliczu zmian - wyzwania w obszarze wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej”
- Blok II - „Bezpieczne dziecko - standardy ochrony małoletnich”
- Blok III - „W obliczu deinstytytucjonalizacji - środowiskowy model kręgów wsparcia"
- Blok IV - „W drodze do wspólnych sukcesów - efektywna współpraca międzyinstytucjonalna”.

Drugiego dnia uczestnicy skupią się na funkcjonowaniu centrów usług społecznych i tu poruszona zostanie idea CUS, zaprezentowane będą działania realizowane przez ROPS na rzecz powstania nowych CUS-ów oraz pokazane zostaną dobre praktyki CUS.  


- Najważniejszym powodem dzisiejszego spotkania jest dyskusja o przyszłości wsparcia społecznego i usług społecznych. Przy okazji obchodzimy nasz jubileusz i postanowiliśmy opowiedzieć trochę o działaniach samorządu w tym zakresie, bo przecież działamy z ramienia władz województwa. Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji społecznej niż 25 lat. W tej chwili przechodzimy do innego obszaru, który jest związany ze zmianami demograficznymi - powiedział dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Michał Neumann.
 

Ochrona małoletnich

Od września szkoły w naszym kraju są zobowiązane do przestrzegania tak zwanej ustawy „Kamilka”, to ustawa, które ma na celu ochronę małoletnich będących ofiarami przemocy. Ustawę wprowadzono po tragicznej śmierci Kamila z Częstochowy, który był maltretowany przez ojczyma. Mężczyzna znęcał się nad chłopcem ze szczególnym okrucieństwem. O wszystkim wiedziała matka chłopca.  


- W związku z tak zwaną ustawą „Kamilkową” gminy wprowadzały nowe standardy ochrony małoletnich. Najważniejsza kwestia jest taka, że sformalizowano te zapisy w pewne dokumenty, których musimy przestrzegać. Sprawdzamy naszych nowych pracowników w rejestrze karnym oraz rejestrze przestępców seksualnych, a więc dodatkowa ochrona i upewnienie się, że osoby, które zatrudniamy nie stanowią zagrożenia dla dzieci i młodzieży - mówi dyrektor Miejsko-Wiejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią Ewa Tadrowska.  


„Młodzi nie pragną mieć dzieci, a tym bardziej brać na siebie odpowiedzialności pieczy zastępczej”. Innym tematem, który poruszono, podczas forum jest realizacja pieczy zastępczej. Na szczęście w toruńskim Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Adopcyjnym aktualnie dzieci nie muszą długo czekać na nowych rodziców, jednak to właśnie brak chętnych do adopcji jest największym wyzwaniem dla tej niezwykle ważnej gałęzi pomocy społecznej.  


- Zabezpieczenie dzieci, które nie mogą przebywać w swoich rodzinach to dla nas priorytet. Brakuje rodzin zastępczych. Największym wyzwaniem jest pozyskanie rodzin. Musimy uwzględnić sferę demograficzną. Młodzi nie pragną mieć dzieci, a tym bardziej brać na siebie odpowiedzialności pieczy zastępczej - powiedziała Anna Sobieszak z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Toruniu.  
CUS-y to przyszłość

Powstawanie centrów usług społecznych to swego rodzaju redefiniowania polityki społecznej. Gminy powołują CUS-y, a te mają nie tylko pomagać mieszkańcom poprzez np. funkcjonowanie taksówek społecznych, ale także aktywizowanie lokalnych społeczności. Od kwietnia jeden z CUS-ów działa w Solcu Kujawskim.  


- Naszą rolą jest rozwój usług społecznych na rzecz mieszkańców oraz integracja społeczności lokalnych, W każdym CUS działa organizator społeczności lokalnej, który ma aktywizować mieszkańców i działać na rzecz wolontariatu. Myślę, że usługi społeczne to przyszłość. Czas oderwać się od wypłacania świadczeń pieniężnych, a pójść w kierunku realizacji usług, bo społeczeństwu się lepiej powodzi, aniżeli kilkanaście lat temu. Pracuje w pomocy od 40 lat i widzę jak to się zmieniało - mówi dyrektor Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim Hanka Stramm.    

Forum zakończy się prezentacją wstępnych wyników badań w ramach projektu „Koordynacja spójnej polityki społecznej Kujaw i Pomorza” w dwóch sektorach „Rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka w województwie kujawsko-pomorskim z perspektywy odbiorców i realizatorów uslug” oraz „Rozwój usług świadczonych w społeczności lokalnej w zakresie opieki długoterminowej w placówkach zapewniających całodobową opiekę w województwie kujawsko-pomorskim” oraz podsumowaniem.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: